Na Kujawach w drugim tygodniu czerwca pojawiły się pierwsze osobniki dorosłe wciornastka tytoniowca na plantacjach cebuli. Pod koniec tygodnia zaobserwowałem również pierwsze larwy zwłaszcza na plantacjach otoczonych łanami zbóż. Jak zwalczać te szkodniki, które w sprzyjających warunkach osiągają bardzo liczne populacje?
Otóż wiele sklepów poleca wykonanie zabiegów acetamiorydem i pyretroidami. Za chwilę jednak po takich zabiegach będzie płacz producentów i szukanie nie dozwolonych produktów aby pozbyć się larw wciornastków. Jest to więc ostatni moment na zastosowanie produktu Movento w ilości 0,75 litra na hektar z adiuwantami rozpuszczającymi woski roślinne (Trend czy Inex A). Firma Bayer poleca również zastosowanie Movento ze swoim olejem Fitter.
Zwracam uwagę na ilość cieczy roboczej do takiego zabiegu. Ze względu na to, że rośliny cebuli są jeszcze niewielkie należy zastosować nie więcej niż 200 litrów cieczy na hektar przy użyciu drobnej kropli. Dzięki temu ciecz robocza osiądzie i zatrzyma się na roślinach. Przy dużej presji wciornastka następny zabieg można wykonać produktami zawierającymi acetamipryd z dodatkiem pyretroidów lub produktami zawierającymi spinosad w pełnej dawce z Protectorem. Celem tego drugiego zabiegu będzie zniszczenie jak największej ilości owadów dorosłych czy pierwszych larw. Zastosowanie Protectora spowoduje przedłużenie działania substancji aktywnych, a poza tym zapobiegnie ich zmyciu przy nawadnianiu czy deszczu. Movento bowiem będzie działać dopiero po około 4-5 dniach od zastosowania.
Movento nie działa na szkodniki kontaktowo. Musi być pobrane z sokiem roślinnym. Wciornastki po pobraniu substancji aktywnej po około 20 minutach przestają żerować, ale żyją. Poruszają się jednak z mniejszą aktywnością. Movento będzie działało około 3 tygodni od zastosowania. Z tego względu taki zabieg trzeba powtórzyć po tym czasie również produktem Movento. Jeżeli rośliny cebuli nie będą już intensywnie rosły można użyć produkty Benevia. Benevią jednak opryskujemy w dużej ilości wody 400-500 litrów na ha i używamy jako adiutantów oleju.