Praktycznie od początku prowadzenia naszego gospodarstwa kluczowym gatunkiem jest kapusta. Uprawiamy ją głównie pod kątem przetwórstwa, gdyż mamy stałego odbiorcę, do którego sprzedajemy większość naszych warzyw – mówi Anna Stasiak, która wraz mężem prowadzi gospodarstwo warzywnicze w miejscowości Żelisław koło Błaszek. W sezonie 2021 kapusty udały się tu znakomicie. Część została sprzedana zaraz po zbiorach, a wybrane odmiany trafiają do przechowalni i są sprzedawane do późnej wiosny. 

 

W gospodarstwie Państwa Stasiaków oprócz kapusty uprawiane są buraki ćwikłowe i kapusta pekińska. Całkowita powierzchnia uprawy warzyw w tym gospodarstwie wynosi 12 ha. 

uprawa kapusty
Pola z kapustą w gospodarstwie Państwa Stasiaków

Kapusty do przetwórstwa

Kapusty uprawiane są na zbiory w okresie jesiennym. Wśród tych wcześniejszych są Toreador F1 i Professor F1 oraz późne do przechowywania jak Zenon F1 (sprawdzony od wielu lat w tym gospodarstwie) i Prodikos F1. W tym roku nie podlewaliśmy kapusty na naszych polach, a mimo wszystko jak widać i kondycja roślin jest bardzo dobra i plon zapowiada się okazale – mówi Anna Stasiak. Dużo uwagi przykłada się do terminowego wykonywania zabiegów ochrony przed chorobami i szkodnikami co też przyczyniło się do utrzymania bardzo dobrej zdrowotności kapusty aż do momentu zbiorów.

kapusta
Uprawiane kapusty cechowały się bardzo dobra zdrowotnością – odmiana Torreador

Kapusta odporna na kiłę – jest potencjał

W 2021 roku na polach Państwa Stasiaków zagościły dwie nowe odmiany kapust odpornych na kiłę kapusty. Póki co ta choroba nie daje się nam mocno we znaki, ale przyglądamy się tym odmianom by ocenić ich przydatność do uprawy na naszych polach. Po tym roku jestem naprawdę zaskoczona potencjałem tych odmian – podkreśla Pani Anna. Rosły tu dwie odmiany Kilaprince F1 i Kilabaron F1. Dzięki nim asortyment kiłoodpornych kapust od Syngenta, jest w pełni kompletny. Skupiając się tylko na 3 naszych odmianach odpornych na kiłę mamy przekrój odmian od Kilaprince, który ma 90 -95 dni wegetacji, przez Kilabarona z okresem wegetacji 110 dni i Kilaplon F1 – 130-135 dni wegetacji –  podkreśla Grzegorz Goździk z Syngenta. Zdumiewa tu również fakt otrzymania doskonałej trwałości polowej, gdzie pomimo przekroczenia 30 dni od katalogowej dojrzałości, kapusty odmiany Kilaprince ciągle wyglądają bardzo dobrze i utrzymują jakość.

Kapusta odmiany Kilaprince

KILAPRINCE to kapusta o wyjątkowo szybkim tempie wzrostu z możliwościami uzyskiwania dużych główek o masie 5 kg i więcej.

KILABARON – nowa kapusta odporna na kiłę

Absolutną nowością w asortymencie kapust odpornych na kiłę jest odmian Kilabaron F1. Ta odmiana o okresie wegetacji wynoszącym 110 dni, również zaskakuje szybkim tempem przyrastania główek, których masa w tym okresie może smagnąć 6-7 kg. Pani Anna Stasiak zwraca naszą uwagę na bardzo dobre wyrównanie. Ponadto główki mają dużą liści osłaniających ich spód, a pomimo wysokiego osadzenia główek nie mają tendencji do przewracania pod ciężarem własnej masy.

Choć wskazania doradców z firmy Syngenta mówią by odmiany późniejsze do przetwórstwa sadzić w zagęszczeniu 25-30 tys. szt./ha to w gospodarstwie Państwa Stasiaków standardowo sadzi kapusty w zagęszczeniu dającym obsadę 40 tys. roślin/ha. Przy takim zagęszczeniu i średniej masie główek wynoszącej 5 kg, możliwy do uzyskania plon to  … 200 t/ha. Przy naszej specyfice uprawy duże i ciężkie główki kapusty to masa i co się z tym wiąże lepszy zarobek. Lubię uprawiać odmiany Syngenty, bo nie zawodzą w uprawie, niezależnie od warunków jakie panują w poszczególnych latach dają dobry plon i to się dla nas liczy – podkreśla Anna Stasiak.

Firma Syngenta jest liderem w zakresie hodowli odmian kapust odpornych na kiłę kapusty. Wśród odmian kapusty głowiastej białej są to Kilagreg F1, Kilajack F1, Kilacees F1, Kilaherb F1, Kilaplon F1, Kilazol F1 i Kilastor F1 oraz dwie nowe odmiany Kilprince F1 i Kilabaron F1. Z takim asortymentem uprawa kapusty jest możliwa nawet tam gdzie pojawiła się już kiła kapusty, a dzięki swojemu potencjałowi odmiany te mogą zapewnić wysoki plon handlowy. No, a jak to niektórzy mówią – JEST MASA – BĘDZIE KASA!