Od 2009 roku w Polsce sukcesywnie realizowany jest Program Oczyszczania Kraju z Azbestu, w wyniku czego, jeśli jesteśmy właścicielami budynków, na których znajduje się eternit, musimy zdecydować się na inwestycję w nowe pokrycie. Dlaczego jest to tak ważne i jakie są dopłaty do wymiany eternitu dla rolników?
Dopłaty do wymiany eternitu ARiMR – kto może z nich skorzystać?
Dopłaty do wymiany eternitu to rozwiązanie, z którego możemy skorzystać jako rolnicy podlegający ubezpieczeniu społecznemu rolników bądź jako beneficjenci płatności bezpośrednich. W celu skorzystania z dotacji musimy być właścicielami lub współwłaścicielami nieruchomości, na której wymieniane będzie pokrycie. Ponadto powinniśmy posiadać numer identyfikacyjny rolnika oraz mieć ukończone 18 lat.
Aby zdobycie dopłaty do wymiany dachu z eternitu było możliwe, należy zrezygnować z podjęcia prac przed dniem złożenia wniosku, a po zawarciu umowy zakończyć działania w ciągu 18 miesięcy, natomiast nie później niż do końca 2025. Warto, abyśmy również pamiętali, że dach powinien zostać wymieniony na całej powierzchni budynku.
Dopłaty do wymiany eternitu dla rolników – ile wynoszą?
W bieżącym roku dofinansowanie wymiany eternitu wynosi 40 złotych do 1 m2 z uwzględnieniem, iż całkowita powierzchnia dachu nie powinna być większa niż 500 m2. W wyniku tego możemy otrzymać dotację w wysokości nawet 20 000 złotych, co pozwoli nam zaoszczędzić sporą sumę pieniędzy.
Dopłaty do wymiany eternitu – do kiedy można składać wnioski?
Wnioski do wymiany dachu z eternitu mogliśmy składać do 12 stycznie 2024 roku, jednak zakończeniu trwania programu przewidziane jest dopiero w 2032, dzięki czemu możemy przewidywać, że dotacje powrócą w kolejnych latach.
Co więcej, wsparcie w tym zakresie oferują nam również miejskie oraz gminne programy, dlatego warto, abyśmy sprawdzili, kiedy możliwe będzie skorzystanie z dodatkowego wsparcia.
Dłuższy termin na wymianę dachu z eternitu
Projekt nowelizacji rozporządzenia zakłada dłuższy termin na wymianę nawierzchni z eternitu, dzięki czemu na wykonanie czynności zyskujemy dodatkowe pół roku. Zmiana terminu została wprowadzona, abyśmy po złożeniu wniosku i rozpoczęciu realizacji umowy, mieli szansę otrzymać zwrot kosztów z podjętej inwestycji. Według resortu rolnictwa taki krok ograniczy do minimum ryzyko nieotrzymania dopłaty, która przyznawana jest nam na podstawie zawartej umowy.
Ponadto wydłużenie terminu przyczyni się do ograniczenia strat finansowych dla każdego z nas, kto już rozpoczął inwestycję, jednak nadal jej nie ukończył. Niekorzystne warunki pogodowe w znaczącym stopniu zmniejszały możliwość wymiany pokrycia dachowego w terminie 12 miesięcy, które były przewidziane we wcześniejszych przepisach rozporządzenia.
Czy są dopłaty do wymiany dachu z eternitu? Podsumowanie
Dopłaty do wymiany eternitu to przedsięwzięcie, z którego możemy skorzystać aż do roku 2032. Dofinansowanie dotyczy jedynie budynków, wykorzystywanych do produkcji rolnej, do których zaliczamy oborę, kurnik, chlew, stodołę, stajnię, wiatę oraz garaż, w którym przechowujemy zboża bądź maszyny rolnicze. Dotacja nie obejmuje nieruchomości mieszkalnych, a także obiektów handlowo-usługowych czy innych budynków, które nie posłużą nam do produkcji rolnej.
W tym roku czas realizacji umowy został wydłużony z 12 do 18 miesięcy, w wyniku czego zyskaliśmy więcej czasu na ukończenie inwestycji, a tym samym uzyskanie zwrotu środków finansowych w kwocie, która może wynieść nawet do 20 000 złotych.