Dni Kapusty 2024 w Charsznicy (cz. I) – Enza Zaden

Trzynaście odmian kapusty zaprezentowała firma Enza Zaden na swoim poletku doświadczalnym podczas Małopolski Dni Kapusty w Charsznicy. Przyjrzeliśmy się najciekawszym z nich. Wśród nich była interesująca nowość, znajdująca się aktualnie w fazie testów.

Jak przyznaje Bernard Zioło z firmy Enza Zaden, przez 8 lat obecności firmy w Charsznicy nie było tak suchego roku jak obecny. Miało to niebagatelny wpływ na wzrost kapusty, jej zdrowotność i wielkość główek. Późne odmiany kapusty na poletku Enza Zaden były sadzone w rzędach co 38 cm lub co 50 cm. Jeśli nie ma wody, a stanowisko jest na górce, to trzeba sadzić rzadziej, bo jest ryzyko, że przy gęstym sadzeniu, w warunku niedoboru wody kapustę nie osiągnie właściwego rozmiary – informował Bernard Zioło.

Jakie odmiany kapust sprawdziły się najlepiej

Bernard Zioło ocenia, że w warunkach tegorocznego sezonu najlepiej poradziły sobie odmiany Coronation F1, Storka F1, Green Lunar F1 i Strukta F1. Potwierdził również, że są najbezpieczniejsze odmiany do uprawy bez względu na warunki pogodowe.

Poza upałami i suszą w trakcie sezonu pojawiały się także inne problem. Najpierw ptaki uszkodziły lub zniszczyły część rozsady, później zanotowaliśmy choroby systemu korzeniowego. Cały czas jest również walka ze szkodnikami, zwłaszcza mszyca sprawia sporo problemów. Nie widać jej, bo zamyka się pod drugim, trzecim liściem. Przy silnym uszkodzeniu powoduje gnicie kapusty. Jest większym zagrożeniem niż mączlik i wciornastek – przyznaje.

Prezentacje odmian na stanowisku Enza Zaden

Odmiany kapusty białej od Enza Zaden

Commander F1 – to odmiana o dużym wigorze, dużych główkach dorastających do 3-4 kg, a przetrzymane dłużej w polu dorastają do 7 kg. Jej okres wegetacji to ok. 100-110 dni.

Strukta F1 – najbardziej uniwersalna odmiana, jeśli chodzi o zastosowanie w sprzedaży. Nadaje się na świeży rynek, na tradycyjny rynek hurtowy, który wymaga większych główek, a przetrzymana dłużej może być kiszona Dzięki układowi liścia i wysoko osadzonej główce na nodze zachowuje zdrowotność w okresie nadmiaru wody i nie gnije od dołu. Dobrze poradziła sobie także w tegoroczne upały i suszę, choć główki są nieco mniejsze niż standardowo. Zbiór można rozpocząć już po 80-90 dniach od sadzenia. Przetrzymana nieco dłużej osiąga 3-4 kg, a po 120 dniach ok. 5-6 kg. Po dodatkowych dwóch miesiącach na polu dorastaja nawet do do 9-10 kg, a mimo to nie gnije pod swoim ciężarem, nawet jeśli się przewróci. Wyróżnia się stabilnością zbioru w różnych warunkach. Może być kiszona w niskich temperaturach, zachowując smak i kolor.

Storka F1 – odmiana do sprzedaży bezpośrednio po zbiorze lub na długie przechowanie. Jej okres wegetacji to około 120 dni. W przeciwieństwie do Strukty nie przerasta, jest to więc wybór dla producentów, którzy chcą główki o określonej wielkości. Wyróżnia się dużą odpornością na bakterie z rodzaju Xanthomonas i tolerancją na wciornastki. Ma mocny system korzeniowy. Dzięki układowi liścia główka nie jest narażona na gnicie od spodu. Może być sadzona od początku kwietnia (do zbioru w przełomie lipca i sierpnia), do początku lipca z myślą o długim przechowaniu. To najważniejsza odmiana przechowalnicza w portfolio Enza Zaden. W zależności od gęstości nasadzeń osiąga od 1,5-2 kg do nawet 5 kg. Nadaje się do zbioru kombajnowego.

Coronation F1 – przeznaczona na długie przechowanie, długo utrzymuje zielony kolor, bywa wykorzystywana do kiszenia wiosennego. Czas wegetacji to ok. 140 dni.

Predeco F1 – odmiana wczesnoletnia, nadaje się do sadzenia pod włókniną. To najszybsza odmiana o jakości kapusty zimowej. Ma twardsze liście, zwięzłe główki, nadające się do sprzedaży w marketach. Nadaje się do zbioru od połowy czerwca – wówczas główki dorastają do 1,5-2 kg. Jeśli ma więcej czasu i dostępność wody główki mogą osiągnąć 3 kg. Charakteryzuje ją duża zdrowotność, nawet w warunkach suszy. Zalecane jest gęste sadzenie, nawet do 60 tys./ha. Daje to możliwość uzyskania wczesnego plonu o bardzo wysokiej jakości. Pozostawiona na polu na dłużej stopniowo rośnie, nie ma potrzeby jej wycinania i przewożenia na chłodnię – nie pęka i zachowuje zdrowotność. Bez dużej średnicy osiąga dużą wagę.

Gepard F1 – odmiana wiosenna o okresie wegetacji ok. 70 dni. W warunkach wiosennych główki osiągają ok. 3 kg bez wody. Mogą urosnąć znacznie większe gdy jest zapewniona woda. Liść zewnętrzny duży, ciemny, liście tworzące główkę miększe. Bardziej uniwersalna od Predeco F1. Dobrze sprzedaje się w obrocie giełdowym.

Compass F1 – odmiana letnia, na rynek tradycyjny, sprawdza się w lata suche i gorące, jej okres wegetacji to ok. 80 dni. Główki 3-4 kg, lekko spłaszczone, nadaje się np. na gołąbki. Gorzej znosi nadmierną wilgotność, wymaga wówczas intensywanej ochrony zapobiegawczej.

Green Lunar F1 – najważniejsza odmiana spośród płaskich kapust do przechowania w portfolio Enza Zaden. Ma dobrze wypełnione główki, więc ich waga jest optymalna z punktu widzenia sieci handlowych. Wynosi 2-2,5 kg, a jednocześnie nie osiąga dużej średnicy. Jej transport jest przez to efektywny. Ma dobrą zdrowotność. Śmietka kapuściana niechętnie na niej pasożytuje. Najdłużej utrzymuje zielony kolor. Okres wegetacji ok. 80 dni.

Ippon F1 – odmiana testowana w tym roku po raz pierwszy w Charsznicy. Rozmiar i wegetacja zbliżona do Green Lunar F1, ma jednak luźniejszy układ główki o większej średnicy. W tegoroczne upały ciężko stwierdzić, czy ten efekt udało się osiągnąć. Jak mówił Bernard Zioło, odmiana ta jednak przykuwała uwagę wielu osobom odwiedzającym poletko.

Odmiany kapusty włoskiej od Enza Zaden

Deuce F1 – jedyna z trzech odmian kapusty włoskiej prezentowana przez Enza Zaden. Tworzy zwięzłą główkę, dobrze pakuje się w skrzynki, okres wegetacji ok 80-100 dni. Ta, jak i inne odmiany włoskie w ofercie firmy dzięki swojej zwartości są łatwe w transporcie i pozwalają zaoszczędzić na jego kosztach.