Pięć odmian w tym jedną testową zaprezentowała firma Argenta Seeds podczas Małopolskich Dni Kapusty 2024 w Charsznicy. Tak samo jak na innych poletkach, największym wyzwaniem podczas tego sezonu była susza i bardzo wysokie temperatury.

Po poletku oprowadziła nas Dorota Burdek, która przedstawiła wszystkie zasadzone w tym roku odmiany i specyfikę tegorocznych nasadzeń.

Dorota Burdek omówiła kapusty zaprezentowane na poletku Argenta Seeds

Jakie odmiany zaprezentowała Argenta Seeds?

Kapusta biała

Hatrix F1 – kapusta płaska, o dużym wigorze i okresie wegetacji ok. 90 dni, tworząca główki o wadze 2-3 kg. Po około 100 dniach wegetacji główki mogą osiągnąć wagę 3-4 kg. To miękka kapusta, nadająca się np. na surówki. Ma bardzo silny nalot woskowy, który ogranicza transpirację wody i pomaga jej przetrwać w tak trudnych warunkach, jak w tym roku. Wosk to także lepsza ochrona przeciwko wciornastkom. Dobrze nadaje się do przetrzymania na polu – zgodnie z rekomendacjami do miesiąca, lecz jak mówi Dorota Burdek, testowano również przetrzymanie nawet do 50 dni. Charakteryzuje się dobrą tolerancją na choroby.

Donatrix F1 – kapusta o kulistym kształcie, bardzo dobrym wigorze i okresie wegetacji ok. 80 dni. Można ją przetrzymać w polu przez ok. miesiąc. Posiada silny nalot woskowy, a główki powinny osiągać ok. 3,5 kg. Podobnie jak Hatrix, ma dobrą odporność na choroby odglebowe i bakterie Xanthomonas oraz Fusarium. Jest to odmiana przeznaczona na świeży rynek i do przetwórstwa.

Kapusta czerwona

Redbowl F1 – kapusta wczesna, o dość nietypowej, bardzo różowej barwie. Okres wegetacji to ok. 100-120 dni. Ma minimalną ilość soku, więc doskonale nadaje się do przemysłu, np. do szatkowania i na surówki. Przy większym zagęszczeniu, tj. 55-60 tys./ha tworzy główki stożkowe lub owalne o masie ok. 1,5 kg, do sprzedaży na świeży rynek. Ma mniej wosku i jest bardziej miękka od opisanych powyżej odmian oraz słodka.

Redfield F1 – odmiana o okresie wegetacji ok. 140 dni, do późnego przechowania. Robi wyrównane, 2-3 kilogramowe główki. Nadaje się do przechowania, nawet do końca maja. Posiada mocną okrywę woskową, przez to atrakcyjny wygląd i jest łatwa w uprawie.

KO 1345 – kapusta późna, o okresie wegetacji ok. 150 dni, ma większą główkę niż Redfield, o ciężarze do 4 kg. Jej ciekawą cechą jest ścielenie dolnych liści, co sprawia, że międzyrzędzia są zasłonięte. Pomaga to utrzymać wilgotność gleby i ogranicza rozwój chwastów. Odmiana znajduje się w fazie testów.

Jak kapusta najlepiej zniosła upały?

Hatrix oraz trzy czerwone odmiany zostały zasadzone 27 maja i jak przyznaje Dorota Burdek, z powodu suszy były duże problemy z utrzymaniem rozsady. Jej zdaniem kluczowe w tym sezonie były niskie opady deszczu w maju i czerwcu. W tych warunkach dobrze poradziła sobie odmiana Redfield. Również odmiana Donatrix, dosadzona 17 czerwca, o mocnym systemie korzeniowym i krótkim okresie wegetacji wypadła zdaniem naszej rozmówczyni bardzo dobrze. W rejonie Charsznicy popularnym wyborem producentów są odmiany Hatrix i Donatrix. Ta druga ceniona jest przez producentów oczekujących szybkich zbiorów.

Jeszcze nie mamy typowo późnej odmiany kapusty, szukamy tego. To był trudny rok. Miałam sporo testów, ale jeszcze nie wiem, czy coś wybiorę – przyznaje Dorota Burdek.

Białe i czerwone kapusty od Argenta Seeds