Bardzo ważne jest aby nawożenie warzyw dopasowane było do ich aktualnych potrzeb oraz stanowiło odpowiedź na zmieniające się warunki ich uprawy. Z tego też względu w miejscowości Mokra pod Skierniewicami w rodzinnym gospodarstwie państwa Majchrowskich firma Timac Agro Polska uruchomiła specjalny projekt. Jest nim Demo Farma Timac Agro Polska, gdzie ciągłej analizie poddawany jest wpływ różnych strategii żywienia roślin na ich wzrost i plonowanie.
Założenia projektu Demo Farma Timac Agro Polska
Projekt Demo Farma Timac Agro Polska realizowany jest na areale 1 ha. Działka została podzielona na 12 kwater a w każdej z nich uprawiany jest inny gatunek warzyw. Z kolei w każdej z kwater nawożenie prowadzone jest w oparciu o trzy programy żywieniowe. Jeden skonstruowany jest w oparciu o produkty będące w ofercie TAP, dostępne dla krajowych plantatorów, oraz dwa programy referencyjne. Bardzo zależało mi na tym, aby w jak największym stopniu oddać tu warunki z jakimi doradcy agronomiczni naszej firmy stykają się w gospodarstwach naszych klientów. Tylko w taki sposób rzetelnie będziemy mogli ustalić to jak możemy najlepiej im pomóc – informuje Karol Majchrowski, pomysłodawca projektu i zarządca Demo Farmy. Testy obejmą warzywa kapustne, dyniowate, cebulowe, korzeniowe i liściowe. Zamknięte spotkanie informacyjne odbyło się na Demo Farmie 4 lipca. Na nim zapowiedziano Dzień Otwarty pod koniec sierpnia, gdzie wszyscy chętni będą mogli przekonać się naocznie o kondycji roślin i efektach żywienia ich różnymi nawozami.
Szansa dla wielu
Z informacji przekazanych na lipcowym spotkaniu przez pracowników TAP jasno wynika, że projekt ma przynieść wielorakie korzyści. To szansa dla pracowników firmy na dostęp do niezwykle cennych informacji. Dzięki nim doradztwo świadczone plantatorom ma wznieść się na jeszcze wyższy poziom. To jednak także sposobność dla innych jeszcze firm do sprawdzenia i zaprezentowania oferowanych przez siebie rozwiązań. Nasiona zaoferowały marki Seminis i Bejo Zaden. Rozsadę warzyw do projektu dostarcza firma Krasoń. Ochroną roślin w kwaterach zajmuje się BASF, a o monitoring warunków pogodowych i przygotowanie modeli chorobowych zadbała firma Metos Polska instalując stację meteorologiczną bezpośrednio w gospodarstwie.
Cele projektu
Niektóre cele są wymierne. Chodzi o ustalenie wielkości plonowania w tych samych warunkach ale przy innym nawożeniu. Ocenie podlegać będzie także jakość pozyskanych warzyw. Inne cele nie dają łatwo zaprezentować się za pomocą liczb i tabel. Chodzi o spotkania, integrację, swobodny przepływ wiedzy, ale i opinii wyrobionych przez obserwacje i doświadczenia. Więcej na temat uruchomionego w 2019 roku projektu Demo Farma Timac Agro Polska mówi na poniższym firmie Karol Majchrowski: