Czy krus dolicza zus do emerytury?

Wielu rolników, którzy w trakcie swojej aktywności zawodowej byli objęci zarówno systemem ubezpieczenia społecznego rolników, jak i powszechnym systemem emerytalnym, zastanawia się, czy KRUS dolicza ZUS do emerytury. Aby uzyskać informacje na ten temat, zachęcamy do zapoznania się z dalszą częścią niniejszego artykułu.

Łączenie emerytury z ZUS i KRUS

Osoby urodzone po 31 grudnia 1948 roku, które podczas swojej kariery były objęte zarówno systemem ubezpieczenia społecznego rolników, jak i powszechnym systemem emerytalnym, mają prawo do jednoczesnego pobierania świadczeń z ZUS-u i KRUS-u. Osoby te mogą pobierać emeryturę rolniczą (pod warunkiem, że podlegały ubezpieczeniu emerytalno-rentowemu rolników przez minimum 25 lat) oraz emeryturę z powszechnego systemu.

Zwiększenie rolne w ZUS – co to?

Osoby, które nabyły prawo do emerytury z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, osiągnęły wiek emerytalny i podczas ubezpieczenia opłacały składki w Kasie Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, mogą ubiegać się o zwiększenie emerytury rolniczej.

Zwiększenie emerytury rolniczej jest dostępne także dla osób, które starają się o emeryturę, ale mają mniej niż 25 lat składkowych w KRUS i w efekcie nie otrzymały prawa do emerytury rolniczej.

Dodatek rolny do emerytury jest przyznawany przez ZUS. Wynosi 1% emerytury podstawowej za każdy rok opłacania składek na ubezpieczenie społeczne rolników.

Zwiększenie emerytury z ZUS o część rolną – jak się ubiegać?

Już wiadomo, czy KRUS dolicza ZUS do emerytury. Teraz nadszedł moment, aby poznać sposób ubiegania się o zwiększenie rolne. Otóż konieczne jest złożenie wniosku i zaświadczenie z KRUS potwierdzające okres opłacania składek. Dokumenty te można przekazać do dowolnej jednostki organizacyjnej ZUS osobiście lub przez pełnomocnika. Istnieje również możliwość dostarczenia ich za pośrednictwem operatora pocztowego bądź polskiego urzędu konsularnego. Wniosek o zwiększenie emerytury rozpatruje organ rentowy lub jednostka organizacyjna ZUS. Oczywiście od decyzji można się odwołać.

Czy KRUS dolicza ZUS do emerytury 2024?

Do emerytury rolniczej wypłacanej przez KRUS przysługuje dodatek za opłacanie podwójnych lub dodatkowych składek na ubezpieczenie emerytalno-rentowe. Wynosi on 0,5% emerytury podstawowej za każdy pełny rok uiszczania składek.

Czy konieczne jest złożenie wniosku o przyznanie dodatku do emerytury za płacenie wyższych składek?

Osoby, które otrzymały prawo do emerytury rolniczej przed 1 marca 2023 roku, automatycznie uzyskiwały dodatek. KRUS wypłacał go wraz z odpowiednim wyrównaniem w ciągu 6 miesięcy od wejścia w życie ustawy, czyli do 10 września 2023 roku. Zatem osoby ubiegające się o emeryturę rolniczą, które kiedykolwiek opłacały podwójną lub dodatkową składkę, nie muszą składać żadnego dodatkowego wniosku. W ich przypadku KRUS uwzględni prawo do dodatku na podstawie złożonych wcześniej dokumentów.

Emerytura z ZUS czy KRUS?

Jeśli dana osoba nie może pobierać jednocześnie emerytury z ZUS i KRUS, musi zdecydować, z którego systemu chce skorzystać. Wybór zależy głównie od rodzaju wykonywanej pracy oraz statusu zawodowego. Każdy z tych systemów ma swoje mocne i słabe strony. Największym atutem emerytury z ZUS jest wysokość wypłacanych świadczeń i dostęp do różnych świadczeń socjalnych. Natomiast emerytura z KRUS jest świetną opcją głównie ze względu na niskie składki. Zatem przed wybraniem systemu warto dokładnie przyjrzeć się warunkom korzystania z ich świadczeń. W razie wątpliwości najlepiej skontaktować się z profesjonalnym doradcą.