Pomimo upalnej pogody zdarzają się na Kujawach dni chłodne z przelotnymi opadami deszczu. Sprzyja to porażaniu roślin przez mączniaka rzekomego. Pierwsze objawy już są widoczne na niektórych plantacjach.
Przypominam, że jeżeli zarodniki są w powietrzu to wystarczy długotrwałe zwilżenie liści zwykle trwające dłużej niż 4 godziny po wschodzie słońca. Do infekcji nie dochodzi w czasie opadów deszczu. Infekcjom sprzyja umiarkowana temperatura w dzień i w nocy.
Nocne spadki temperatur do około 11oC mogły spowodować, długotrwałe utrzymywanie się rosy po nawet niewielkich opadach deszczu. To wystarczyło do infekcji. Jeżeli rośliny nie są dobrze zabezpieczone i wystąpiły już objawy mącznika rzekomego na cebuli to wystarczy umiarkowana temperatura i opady deszczu by choroba bardzo szybko się rozprzestrzeniła.
Jak można przeciwdziałać infekcjom i rozprzestrzenianiu się choroby? Trzeba jak najszybciej wykonać zabiegi produktami interwencyjnymi takimi jak Zorvec Endavia, Infiniti, Cabrio Duo, Altima, Orondis Plus czy Banjo Forte. Zabieg w miarę możliwości trzeba powtórzyć tym samym produktem lub innym po kliku dniach.