18 listopada w Warszawie odbył się pierwsza edycja Kongresu Produkcji Podstawowej, zorganizowana przez przedsiębiorstwo Ewa-Bis oraz Krajowy Związek Grup Producentów Owoców i Warzyw. Równolegle w tym samym czasie odbywały dwa inne wydarzenia Kongres Bezpieczeństwa Żywności pod hasłem „Future of Food” oraz III edycja Kongresu Logistycznego CSCMP CEE CONFERENCE 2021. Wszystkie miały formę stacjonarną jak również były udostępnione dla uczestników online.

Co czeka branżę ogrodniczą ?

Jednym z ciekawych punktów Kongresu była debata poświęcona wyzwaniom w produkcji ogrodniczej, którą poprowadził Maciej Dolata z INSPIRE Smarter Branding. dr Mirosław Korzeniowski prezes Stowarzyszenia AGROEKOTON i członek CORE TEAM, zwrócił uwagę na zmiany jakie będą musiały nastąpić w polskim rolnictwie w związku z wprowadzaniem Zielonego Ładu. Zmiany związane z wprowadzeniem Zielonego Ładu dotyczą wdrożenia szczegółowych inicjatyw dyrektywy UE, ale też przepisów krajowych. Co teraz możemy zrobić? Obserwować jak wprowadzane są te przepisy i jak są one formułowane na poziomie krajowym. Kto się w tym odnajdzie? Kto to zrozumie i znajdzie rozwiązania dla swojego gospodarstwa, ten będzie mógł dalej funkcjonować w przyszłości – mówił ekspert.

Maciej Dolata poprowadził jedną z debat Kongresu Produkcji Podstawowej


Poważnym utrudnieniem dla normalnego funkcjonowania gospodarstw ogrodniczych okazują się zmiany gospodarcze jakie nastąpiły w ostatnim czasie. Wystarczy spojrzeć na drastyczne wzrost podstawowych środków produkcji jak choćby nawozów i paliw. Rolnik musi się temu podporządkować, ale czy przełoży się na ceny po jakich sprzeda wyprodukowane produkty. Jako rolnicy jesteśmy w bardzo trudnej sytuacji i będzie jeszcze gorzej. Jesteśmy rozdrobnieni i poróżnienia na szczeblu podstawowym. Musimy to zmienić i temu też służy Core Team. Chcemy być głosem środowiska ogrodniczego, artykułować nasze problemy i potrzeby oraz wypracowywać sposoby na ich rozwiązanie. Zarzuca się nam, że produkujemy za dużo. Ja zaś się pytam, czy aby nie za mało sprzedajemy? Produkcja ogrodnicza w Polsce jest na wysokim poziomie, w wielu gatunkach jesteśmy liderem w produkcji, ale musimy się jeszcze nauczyć dobrze to sprzedawać. To my powinniśmy kreować pewne trendy, a nie podlegać tym, które narzucają inni – artykułował Paweł Myziak, reprezentujący Zrzeszenie Producentów Papryki RP, członek CORE TEAM.

Nie patrzymy dziś na to ile nam dołoży UE. Wspólna Polityka Rolna ma zapewnić zdrową i tanią żywność, a nie poprawiać losy rolników.

Michał Lachowicz z Konsorcjum Appolonia,La-Sad sp. z o.o., Wiceprezes Zarządu KZGPOiW i członek CORE TEAM, podkreślał iż wartością dla producentów rolnych nie powinny być dopłaty i dofinansowania, ale dużo ważniejsza jest polityka i uwarunkowania gospodarcze, które pozwalają realizować produkcję i skutecznie prowadzić sprzedaż. Na dzień dzisiejszy nawet w krajach zachodniej Europy jesteśmy praktycznie nieobecni jako dostawcy warzyw i owoców – bo nie ma jakości, nie spełniamy wymagań, bo inni konsumenci nie chcą naszych owoców. Ale musimy patrzeć szerzej na rynki pozaeuropejskie, gdzie możliwości sprzedażowe są naprawdę ogromne. Współczesna polityka wprowadza swoje rozwiązania, nie patrząc na potrzeby rolników. Produkujemy już bardzo dużo, jesteśmy na poziomie światowym, ale ciągle jeszcze nie potrafimy tego sprzedać w odpowiedni sposób – mówił Michał Lachowicz.  

Wskazywała na to również Barbara Groele sekretarz generalny Stowarzyszenia KUPS, członek CORE TEAM. Ważne jest dziś by wykorzystać obecne możliwości rynkowe i pozyskać rynek europejski dla naszych produktów. Wiele współczesnych programów żywieniowych pod szczytnymi ideami wsparcia konsumentów promuje żywność wysoko przetworzoną,  a deprymuje żywność podstawową – w postaci świeżych owoców i warzyw, czy soków. To są idea dużych korporacji, kreujące nowe koncepcje żywieniowe wśród konsumentów. W takich działaniach świeże soki, naturalne przetwory są kreowane jako mniej korzystne dla konsumentów względem produktów wysoko przetworzonych. To są realne zagrożenia dla naszej produkcji pierwotnej i produktów świeżych oraz wstępnie przetworzonych.

Wyartykułowane problemy i wyzwania dla branży, nabierają realnego kształtu poprzez działania Core Team. To zespół 34 branżowych ekspertów, którzy artykułują najważniejsze dla branży wyzwania i ma opracować sposoby jak je zrealizować. Jak podkreślali uczestniczy debaty, ważne jest dzisiaj by obserwować się co dzieje na szczeblu krajowym w zakresie wprowadzania Zielonego Ładu, ale też podejmowanie oddolnych działań szczególnie w kierunku konsolidacji, które zapewnią w przyszłości lepsze prosperowanie gospodarstw, czy też w ogóle ich przetrwanie na globalnym rynku.