Podczas pierwszej w tym roku Agro Akademii BASF, jaka odbywała się 5 stycznia w Ciechocinku (czytaj również), Maciej wita przypomniał o najważniejszych chorobach warzyw kapustnych, wskazując również na możliwości ich zwalczania czy ograniczania ryzyka ich pojawienia się w uprawie.
Najważniejsze choroby kapustnych
Omawianie najważniejsze chorób kapusty prelegent rozpoczął od czerni krzyżowych, choroby powodowanej przez grzyby z rodzaju Alternaria. Zarodniki alternariozy występują praktycznie wszędzie w glebie, powietrzu na innych roślinach, dlatego czerń krzyżowych jest tak powszechną chorobą warzyw kapustnych. W krajach zachodniej Europy trudna w zwalczaniu chorobą jest mączniak rzekomy krzyżowych. Szczególnie jest to groźna choroba dla kalafiora (zwłaszcza typu romnesco) dlatego tak ważne jest ochrona profilaktyczna przed tą chorobą. Szara pleśni jest również bardzo powszechna chorobą dla wszystkich gatunków warzyw. Dla warzyw kapustnych szczególnie jest to groźna choroba w okresie przedzbiorczym jak też podczas przechowywania. Na przechowywanych główkach kapusty objawia się wodnistymi plamami, gdzie rozwija się później charakterystyczna grzybnia. Zgnilizna twardzikowa jest też polifagiem, gdzie źródłem porażenia są zarodniki bytujące w glebie. Rozprzestrzenianiu się tej choroby sprzyja rosnący w Polsce areał uprawy rzepaku, która to roślina jest również atakowana przez zgniliznę twardzikową. Czarna zgnilizna kapusty, to choroba objawiająca się żółknięciem brzegów liści mające charakterystyczny kształt litery V, problemem jest jednak zagniwanie główek od środka. Ponieważ jest to choroba bakteryjna, jej zwalczanie jest niemożliwe, a ważne jest zapobieganie polegające na unikaniu stanowisk gdzie występują zastoiska wodne. Bakteriozy okazują się szczególnym zagrożeniem dla roślin w lata ciepłe ale równocześnie wilgotne. Zmianowanie i odpowiednio wysokie pH to z kolei najważniejsze elementy w profilaktyce kiły kapustnych. Jest to choroba niskiego pH i monokultury, dlatego w walce z kiłą kapusty tak ważne jest tu wapnowanie i zmianowanie– podkreślał M. Wita.
Trudne w zwalczaniu szkodniki
Wśród szkodników, które w ostatnim czasie są zmorą wielu producentów, znajduje się śmietka kapuściana. Szkodnik, który bardzo licznie występuje w uprawach kapustnych, a przyczyną tego jest miedzy innymi wycofanie wielu skutecznych zapraw przeciwko temu szkodnikowi. Również trudne w zwalczaniu okazują się wciornastki, ciepłolubne szkodniki, które bardzo licznie występują na kapuście, porach czy cebuli. W ich zwalczaniu ważne jest odpowiednio wczesne wykonanie zabiegu, zanim szkodniki ukryją się między liśćmi. Stosując pyretroidy do zwalczania wciornastków, trzeba pamiętać, że działają one w temperaturze do 20°C. Zwalczanie wciornastków powinno się wykonywać zabiegami wieczorem lub w nicy. Problemem ostatniego sezonu był tez tantniś krzyżowiaczek i mączlik, szkodniki bardzo trudne do zwalczanie z racji ograniczonej puli środków ochrony, lub niskiej ich skuteczności. W walce z tymi szkodnikami ważny jest monitoring i wykonanie zabiegu w początkowym okresie ich pojawu.
Dobra ochrona
Maciej Wita przypomniał również o produktach BASF zalecanych do ochrony warzyw. Wśród herbicydów wymienił Stomp Aqua 455 CS. Zwarta w nim substancja aktywna (pendymetalina) ma postać mikrokapsuł, co ma wiele zalet. Przede wszystkim nie powoduje brudzenie opryskiwacza (tzw. złocenia) i wykazuje wydłużone działania w czasie (mikrokapsuły rozkładają się stopniowo w glebie). Stomp Aqua należy zastosować 5-7 dni po wysadzeniu roślin w pole. W tym okresie jest to bardzo skuteczny i bezpieczny zabieg zapewniający długi efekt ochrony bez wpływu na rośliny – podkreślał prelegent. Butisan Duo to środek przeznaczony do zwalczania wielu chwastów, który ma się pojawić w ofercie BASF w 2017 roku. Signum 33 WG (boskalid +piraklostrobina) to połączenie dwóch substancji o odrębnych mechanizmach działania, zapewniające bardzo dobry efekt w zwalczaniu chorób warzyw jak czerń krzyżowych, bielik krzyżowych, szara pleśń. Signum 33 WG należy do fungicydów o tzw. działaniu excellence oprócz ochrony fungicydowwej stymuluje wzrost roślin.