Panujące warunki klimatyczne sprzyjają w tym roku rozwojowi chorób grzybowych na plantacjach większości gatunków warzyw. Przedstawiamy bieżące informacje o zagrożeniach z jakimi spotykamy się w uprawach podstawowych gatunków warzyw.
Warzywa cebulowe
Mączniak rzekomy. Zaleca się lustrowanie plantacji pod kontem mączniaka rzekomego, patogen ten występuje bardzo powszechnie na terenie całego kraju w szczególności w okresie opadów. Profilaktycznie lub w przypadku zauważenia pierwszych objawów choroby – szarobiały nalot grzybni na blaszce liściowej
zaleca się wykonanie zabiegu ochrony preparatem:
- Infinito 687,5 S.C. w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3 zabiegi tym środkiem.
- Fandango 200 EC w dawce 1,0 -1,25 l/ha, który zapewnia ochronę przed mączniakiem rzekomym i zgnilizną szyjki cebuli oraz znacznie ogranicza rozwój Stemphylium. Maksymalna ilość zabiegów w sezonie 4, zalecana ilość wody 200- 400 l/ha.
Zabiegi ochrony należy wykonać w odstępie co 7 – 10 dni. Długość odstępów i dawkowanie zależą od nasilenia choroby i warunków pogodowych. W trakcie sezonu preparaty należy stosować przemiennie aby uniknąć stosowania fungicydów z tych samych grup chemicznych.
Stemphylium vesicarium. W całej Polsce nadal istnieje duże zagrożenie Stemphylium, rozwojowi choroby sprzyja wysoka temperatura. Objawy to początkowo jasnobrązowe eliptyczne plamy na starszych, zewnętrznych liściach. W miarę rozwoju choroby liść zasycha.
Pomidor
W uprawach pomidora w tunelach foliowym i w gruncie istnieje zagrożenie pojawienia się
Zarazy ziemniaka na pomidorach. W przypadku wystąpienia pierwszych objawów choroby – brązowo oliwkowe plamy na liściach i zawiązkach owoców zalecamy zastosować środek Mildex 71,1 WG o działaniu układowym.
- W uprawach pod osłonami zalecane stężenie: 0,2-0,3 % ( 200 – 300) ml środka w 100 litrach wody, przy ilości cieczy użytkowej: 120 – 150 l/1000m2;
- W uprawach gruntowych zalecana dawka 2 – 2,5 kg/ha;
Jeżeli był wykonany już zabieg tym środkiem to następny można wykonać po 7-10. Środek może być użyty max. 3 razy w sezonie wegetacyjnym, zalecane jest przemienne stosowanie innych dopuszczonych środków.
Marchew
Zmiana pogody w całej Polsce spowodowała zwiększające się zagrożenie chorobami:
Alternariozą naci marchwi. Typowe objawy choroby to drobne, czarnobrązowe plamki na liściach i ogonkach liściowych.
Mączniakiem prawdziwym. Aktualnie istnieje duże zagrożenie w całej Polsce. Typowe objawy szarobiały nalot na liściach i ogonkach liściowych
Ochrona chemiczna. Do ochrony plantacji marchwi przed mączniakiem prawdziwym i alternariozą naci szczególnie polecamy nowo zarejestrowany środek Luna Experience 400 SC w dawce 0,75 l/ha. Jest to środek o działaniu systemicznym, polecany do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Zaleca się wykonanie nie więcej niż 2 zabiegów w sezonie. Badania potwierdzają, że środek ten wykazuje również wysoką skuteczność w ograniczaniu zgnilizny twardzikowej i zgnilizny korzeni powodowanej przez Rhexocercosporidium carotae, znanej również pod nazwą Acrothecium. Polecamy również środek Nativo 75 WG. Fungicyd zarejestrowany jest do zapobiegawczego i interwencyjnego stosowania (wykazuje mezostemiczne i systemiczne działanie). Zalecana dawka dla jednorazowego zastosowania: 0,3 kg/ha. Nativo 75 WG w tej dawce chroni także marchew przed zgnilizną twardzikową. Do zabiegów zapobiegawczych polecamy Zato 50 WG, które po krótkiej przerwie ponownie uzyskało rejestracje do ochrony marchwi przed mączniakiem prawdziwym i alternariozą naci
Połyśnica marchwianka (Psila rosae). Zmiana pogody i spadek temperatur stymulują również lot szkodników w szczególności połyśnicy marchwianki, pierwsze muchówki II pokolenia odłowiły się w ostatnich dniach na Kujawach jednak nalot muchówek nie jest liczny i nie został przekroczony próg zagrożenia. Przypominamy o monitorowaniu tablic lepowych i wykonanie zabiegu opryskiwania po odłowieniu 1 muchówki średnio na 1 tablicy przez kolejne 3 dni. Zabieg powtórzyć po 7 dniach
Ochrona chemiczna.Do ochrony plantacji marchwi przed połyśnicą marchwianką zalecamy preparat Proteus 110 OD w dawce 0,75 l/ha działający na szkodniki kontaktowo w trakcie oprysku i systemicznie w roślinie. Przypominamy iż stosując preparat Proteus 110 OD zwalczamy również bawełnicę topolowo-marchwiową – zob. komunikat z 19.07.2015
Warzywa Kapustne
W całej Polsce nadal istnieje zagrożenie ze strony mączlika szklarniowego
Mączlik szklarniowy (Trialeurodes vaporariorum). W ostatnich latach można zauważyć wzrost liczebności szkodnika na plantacjach warzyw kapustnych. Jest to mały około 1,5 mm uskrzydlony owad oraz nieruchome larwy które żerują na spodniej stronie liści. Liście zasiedlone przez szkodnika pokryte są rosą miodową i grzybami sadzakowymi.
Ochrona chemiczna. Do zwalczania mączlika zalecamy preparat Movento 100 SC w dawce 0,75 l/ha, preparat można stosować od fazy 3 liści rośliny. Zalecana ilość zabiegów w sezonie wegetacyjnym – 2. Odstęp miedzy zabiegami minimum 14 dni. Preparat Movento zwalcza również mszyce, które nadal dość licznie występują na warzywach kapustnych.
Ogórek gruntowy
Mączniak rzekomy. Aktualnie nie obserwujemy objawów mączniaka rzekomego w uprawie ogórka ale zmiana pogoda może spowodować pojawienie się choroby na plantacjach. Zalecamy monitorowanie plantacji. Objawy to szrofioletowy nalot zarodnikującej grzybni na spodniej stronie liści i żółte plamy ograniczone nerwami na górnej stronie blaszki liściowej.
Ochrona chemiczna. Do zwalczania mączniaka polecamy preparat Mildex 71,1 WG w dawce 2,5 kg/ha nie częściej niż 2-3 razy w sezonie. Preparat ten działa zapobiegawczo i interwencyjni – hamuje zarodnikowanie; oraz preparat Infinito 687,5 S.C. w dawce 1,6 l/ha, w sezonie wykonać maksymalnie 3. Środek ten charakteryzuje się właściwościami wyniszczającymi grzybnie. Działa zapobiegawczo i interwencyjnie.
Por
Rdza pora. W ubiegłym tygodniu podczas ochłodzenia i przelotnych opadów deszczu otrzymywaliśmy informacje o początku infekcji plantacji pora rdzą. Jest to choroba, której rozwojowi sprzyjają umiarkowane temperatury, wysoka wilgotność powietrza oraz długo utrzymujące się rosy. Zalecamy lustracje plantacji, charakterystyczne objawy to małe żółte plamy z pylącymi zarodnikami na liściach.
Ochrona chemiczna. Do zwalczania rdzy na porze polecamy nowo zarejestrowany środek Luna Experience 400 SC w dawce 0,9 l/ha. Jest to środek systemiczny, polecany do stosowania zapobiegawczego i interwencyjnego. Wykazuje on wysoką skuteczność w zwalczaniu rdzy i alternariozy na porze. Zaleca się wykonanie nie więcej niż 2 zabiegów w sezonie.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia oraz przestrzegaj zalecanych środków bezpieczeństwa.