W dniu 18 sierpnia w gospodarstwie rolnym Wojciecha Wiecheckiego odbyło się spotkanie plantatorów cebuli. Głównym organizatorem była firma Monsanto Polska. Wsparcia przy realizacji imprezy udzieliły także podmioty Flortom, ICL oraz Bayer. W trakcie pokazów polowych można było przyjrzeć się odmianom cebuli typu hiszpańskiego i amerykańskiego, posłuchać o ich walorach, zasadach prowadzenia fertygacji i ochrony plonów.
Obecny sezon w Polsce i w Europie
Informacji o europejskiej produkcji cebuli udzielił Radosław Grabowski z firmy Monsanto Polska. Niedawno powrócił z Holandii, gdzie lustrował plantacje największego europejskiego producenta tego gatunku. Pojawiały się na początku sezonu informacje o podtopieniach plantacji, o spodziewanych stratach. Można jednak przyjąć, że areały faktycznie uszkodzone nadmiarem wody to 5-7% ogólnej powierzchni uprawy cebuli w Holandii. Obecnie jednak pogoda tam jest dość sucha i plony zapowiadają się na wysokim poziomie. W Hiszpanii, gdzie sezon zaczął się najwcześniej podaż była wysoka, a ceny niskie. W północnych Niemczech deszcze mogły uszkodzić 7-8% plantacji, a na południu gdzie popularne są odmiany dnia średniego plantatorzy mieli kłopoty ze zwalczaniem stemphylium. Niemieckie plony będą może nieznacznie niższe. – mówił Radosław Grabowski. Podsumował także przebieg sezonu w Polsce, gdzie wpływ na plonowanie plantacji miała sucha i chłodna wiosna, potem niezwykle ciepła końcówka maja i czerwiec, wreszcie sprzyjająca aura aż do obecnego okresu. Plony zapowiadają się więc obficie, zwłaszcza dla cebul w typie Rijnsburger, których zasiewy są bardzo duże w obecnym roku. Na przełomie lipca i sierpnia bardzo silna była jednak presja ze strony mączniaka rzekomego ze względu na niezwykle sprzyjające warunki do rozwoju choroby jak i niskie spodziewane ceny plonów, co zniechęciło część producentów do wykonania zabiegów ochronnych. Radosław Grabowski odniósł się też do sytuacji na rynku cebuli na Ukrainie. Jest tam mniej zasiewów o około 15% niż rok wcześniej. Jednak ze względu na sprzyjającą aurę plony spodziewane są na ubiegłorocznym poziomie, a cena obecnie oscyluje wokół 30 gr/kg – mówił organizator spotkania Dodał jednak, że większość odmian uprawianych za Bugiem nie nadaje się do długiego przechowywania, więc spodziewa się, że wiosną wystąpi zapotrzebowanie na cebulę z innych państw, na przykład z Polski.
Odmiany nowe i sprawdzone
Odmiany typu hiszpańskiego miały nie najlepsze warunki do wzrostu. Wzrostowi tych cebul sprzyja ciepło i duża ilość światła, czego obecny sezon nie zapewnił. Nie najgorzej poradziły sobie odmiany typu amerykańskiego. Na polu Wojciecha Wiecheckiego cebula wyglądała jednak dość okazale. Pierwsza z odmian w zlokalizowanej tam kolekcji była Exacta F1. Okres wegetacji wynosi tu ok. 102 dni, co pozwala na uzyskanie nieco lepszej ceny ze względu na wczesne zbiory. Odmiana Golden Spike F1 odznacza się okresem wegetacji tylko o 3 dni dłuższym niż poprzednio od odmiany Exacta F1. Szybko załamała w tym roku szczypior i w dniu spotkania już była w trakcie zbiorów. Odmiana Elbrus to najpopularniejsza odmiana z gamy Seminis w krajach na południe od Polski. Zależało mi na tym, aby przekonać się o jej walorach w Polsce. Szczypior załamuje dość wcześnie, okres wegetacji oceniam na 113-115 dni. Mogę ją zarekomendować do wczesnej sprzedaży w łusce, już nawet w połowie sierpnia. Nie jest jednak tak duża jak SV4774NW F1, lecz plonuje wiernie i odznacza się ładnym, ciemno brązowym odcieniem łuski – mówił Radosław Grabowski. Dodał, że obecnie nie jest sprzedawana w Polsce, lecz gdyby wystąpiło zainteresowanie tą odmianą, to oczywiście zostanie ujęta w ofercie dla rodzimych ogrodników. Odmiana SW 6646 to odmiana w typie hiszpańskim. Ma okres wegetacji 118 dni. Cechuje się niezłymi właściwościami przechowalniczymi, choć w niesprzyjających warunkach podsychają czubki szczypioru. Zgrubienia ma także ciemnobrązowe. Rijnsburger SV 3557 NW F1 to odmiana popularna zwłaszcza we Francji. Jest duża, twarda, plon wyrównany. Można ją przechowywać nawet do kwietnia, choć dobrze sprawdza się jako surowiec do obierania, czy sprzedaży workowej. Do przechowywania szczególnie godna polecenia jest odmiana Rockito F1, która daje wysoki plon. Flagową odmianą cebuli w asortymencie firmy jest SV 4774 NW F1 ciesząca się uznaniem w całej Europie. Cechuje ją wybitna plonotwórczość. Odmiana Zambezi F1 popularna jest na wschodzie. Jest sprawdzana w Polsce, wykazuje porównywalne cechy do SV 4774. Dobrze się przechowuje w skrzyniach, jednak na polu nie powinna być przetrzymywana dłużej niż miesiąc.