W gospodarstwie Adama Koczoskiego cebula uprawiana jest na średnim areale (czytaj cz. I), ale w kierunku najwyższych plonów i pierwszorzędnej jakości. Gospodarz podkreśla, że kluczem do tego są pewne szczegóły uprawowe, o których pisaliśmy w pierwszej części reportażu. Co jeszcze wpływa na możliwości uzyskiwania plonów cebuli na poziomie 85 t/ha.
Pole cebuli powinno być wolne od chwastów
Bezwzględne należy pilnować, aby pole było całkowicie wolne od chwastów przynajmniej do czasu wytworzenia trzech liści. Ma to dla tego tak wielkie znaczenie ponieważ cebula ma mały system korzeniowy o długości zazwyczaj kilkunastu centymetrowy. Dlatego szybko przegrywa walkę o wodę i pokarm z chwastami. Pole pod uprawę cebuli przygotowuje się w tym gospodarstwie co najmniej rok wcześniej. Duży nacisk kładzie się na jak najlepsze odchwaszczenie podczas wykonywania zabiegów uprawowych.
Kolejnym krokiem jest zastosowanie herbicydów doglebowych do trzeciego dnia po siewie w postaci Stomp Aqua 455 SC i Bandur 600 SC. Należy mieć na uwadze, aby na tym etapie nie było kiełka cebuli skierowanego ku górze – podkreśla rolnik. Kolejnym zabiegiem wpisanym w stały etap produkcji jest wykonanie tuż przed wschodami cebuli zwalczania chwastów herbicydem totalnym zawierającym glifosat w dawce 1,5 l/ha celem pozbycia się już skiełkowanych chwastów. To nie koniec ochrony przed zachwaszczeniem, kolejne decyzje są podejmowane w oparciu o lustrację plantacji. Plantator jest mocno wyczulony na dawki i terminy stosowania herbicydów. Decyzje o zastosowaniu poszczególnych preparatów związane są z częstą lustracją plantacji. Na pytanie jak często lustrowana jest plantacja, czy częściej niż raz w tygodniu usłyszałem bez chwili zastanowienia z towarzyszącym uśmiechem na twarzy -,,Bardzo często” co może świadczyć o codziennej wizycie na polu.
Czy to się opłaca?
Odkąd uprawiam cebule – a jest to już 26 lat – jeszcze do niej nie dołożyłem – podkreśla Pana Adam. Jak to możliwe? To efekt wielu składowych, które sumarycznie dają taki wynik. Każdy etap produkcji jest dokładnie przemyślany i dołożone jest maksymalnie dużo starań aby zrobić to jak najlepiej. W działaniach Pana Adama widać pasję i zaangażowanie oraz wyważenie w podejmowaniu poszczególnych decyzji uprawowych. Dlatego tam gdzie jest to możliwe cięte są koszty, a tam gdzie konieczne ponoszone są dodatkowe. Jednym z takich przykładów jest wykorzystywanie nasion cebuli z firmy PNOS – MoravoSeed, które cechują się dobrymi wschodami, niższą ceną zakupu w porównaniu do konkurencji, pożądanymi cechami cebuli jak kolor łuski, wielkość i wyrównanie, a także dobre jej przechowywanie. Całość produkcji trafia na świeży rynek, głównymi odbiorcami są hurtownicy. Cena za jaką w tym roku sprzedawana była cebula oscylowała w granicach 1,5 zł/kg. Sprzedaż została zakończona w kwietniu, ale jeszcze w dniu wizyty (połowa maja) były jeszcze na stanie resztki magazynowe. Było tego niecałe 2 skrzyniopalety. Zaskakująca była jakość przechowywanych cebul na dzień 15 maja. Była to cebula z fragmentu pola nie opryskana preparatem Fazor 80 SG, który pozytywnie wpływa na przechowywanie cebuli, a mimo tego wyglądała naprawdę imponująco.
Pod zadaszeniem pod którym stoi ciągnik składowana jest cebula do czasu przymrozków Wał posiewny
Zbiór i przechowywanie to ważny etap produkcji. Kondycja szczypioru przed zbiorami ma duży wpływ na przechowywanie i skuteczność działania środka Fazor 80 SG. Dlatego w tym gospodarstwie dba się o cebulę do samego końca. Wykopki prowadzi się tradycyjnie, pozostawiając cebule na polu przez okres około dwóch tygodni do czasu wyschnięcia. Nie obcina się szczypioru i rzadko jest konieczność przerzucania cebuli w celu jej szybszego doschnięcia. Po tym czasie cebula jest zbierana z pola i składowana w skrzyniopaletach w hali z otwartymi czterema ścianami, do czasu wystąpienia przymrozków. Pozwala to na doschnięcie i dzięki temu bez problemu do czasu sprzedaży towar jest składowany w zwykłych pomieszczeniach zaizolowanych styropianem. Nie ma więc kosztów ponoszonych na budowę specjalnych budynków wraz z niezbędnymi agregatami chłodniczymi, a także nie są ponoszone koszty związane z wykorzystaniem energii elektrycznej do procesu chłodzenia.
Tak wygląda cebula w połowie maja Idealne wschody Cebula wciąż dobrze się prezentuje