W ramach projektu Onion Leader kolejny już raz odwiedzamy plantację Tomasza Cichego uprawiającego cebulę w miejscowości Bieglów Nowy (woj. Świętokrzyskie). W tym roku na swoich plantacjach w uprawie ma takie odmiany jak Medalion F1 i Vision F1, sadzone zarówno z siewu jak i z rozsady.
Obsada cebuli wynosi w tym gospodarstwie około 750 000 szt./ha. Do ochrony przed chwastami stosuje się tutaj m.in. Boxer 800 EC. Ochrona przed chorobami grzybowymi w dużej mierze oparta jest o produktu Scorpion 325 SC i Switch 62,5 WG.
Dużym problemem na plantacjach cebulowych, w tym tej lustrowanej jest pojawienie się stemphylium, którego objawy można było zauważyć już pod koniec maja. Choroba wcześniej pojawiła się na cebuli uprawianej z dymki, dopiero później jej objawy były widoczne na plantacjach zakładanych z siewu. Stemphylium jest bardzo trudne do zwalczania dlatego ochronę przed nią należy rozpocząć jak najwcześniej, w tym bardzo pomocna jest regularna lustracja plantacji. Jednym z preparatów, który był zastosowany na przemiennie do ograniczenia problemów ze stemphylium jest Scorpion 325 SC, który zabezpiecza rośliny przed tym patogenem i ma właściwości wyniszczające tą chorobę.
Mączniak rzekomy w ostatnich latach nie stanowi dużego problemu, a to za sprawą pogody. Dużym problemem w uprawie cebuli są wciornastki, których rozwojowi sprzyja susza i wysokie temperatura. W przypadku tego szkodnika również bardzo ważna jest częsta lustracja plantacji i podejmowanie odpowiednich zabiegów zwalczających tego szkodnika.
Krótka ocena odmian cebuli
Na dzień 26 czerwca cebula ma wysokość około 40–45 cm, pokrój wzniosły, 6–7 liści właściwych z pięknym nalotem woskowym. Tomasz Cichy bardzo wysoko ocenia uprawiane od kilku lat odmiany z firmy Syngenta. Ich zaletą jest silny system korzeniowy, który połączony z dobrą agrotechniką prowadzonych upraw, nawet przy braku nawadniania plantacji pozwala co roku uzyskiwać zadowalające plony.