Co zrobić by rozpocząć zbiory cebuli w końcu maja lub na początku czerwca? Można uprawiać cebulę ozimą, gdzie wysiewy realizowane są na przełomie sierpnia i września. Tak też było w gospodarstwie Państwa Polaków w Kruszwicy, gdzie w niedzielę 12 czerwca firmy Enza Zaden i Takii Seed we współpracy z partnerami Bioagris, Flortom i Yara Poland dokonali prezentacji gotowej do zbioru cebuli zimującej. W trakcie tego spotkania można się było dowiedzieć jakie odmiany warto uprawiać oraz jaka technologia uprawy sprawdzi się najlepiej.

W gospodarstwie Państwa Polaków cebula ozima uprawiana jest już od kilku lat z przeznaczeniem na wczesną sprzedaż świeżorynkową. Siewy realizowane były 25 sierpnia, a na 1 ha wysiewano 2,5 jednostki nasion.  

cebula_ozima
Gospodarze spotkania w Kruszwicy z przedstawicielami firmy Enza Zaden

Cebula ozima o imponującym plonowaniu

Głównymi odmianami są tu Sonic F1 i Galatea F1.  Pierwsza odmiana – jak informował prowadzący spotkanie Paweł Wechterowicz z Enza Zaden – to bardzo wczesna odmiana, co widać było po rozmiarze cebuli w dniu spotkania. Nadaje się do sprzedaży w łusce ale też w postaci obieranej, co zresztą jest realizowane w tym gospodarstwie. Przewidywany plon to 70 ton/ha czyli 55 ton gotowego towaru handlowego w postaci cebuli obieranej. Druga z kluczowych odmian produkcyjnych to Galatea F1. Odmian również przeznaczona jest w tym gospodarstwie do obierania. Cebule okrągłe, łatwe do obierania przy bardzo małym odpadzie. Oprócz tych dwóch podstawowych odmian zaprezentowane zostały nowości z hodowli Takii Seed: Boreas F1, Hi-Keeper F1, Telesto F1 i TTA 770 F1.  

Cebula ozima dobrze odżywiona

Nawożeniem plantacji zajmował się firma Yara Poland, a reprezentujący ją Wojciech Kopeć przedstawiał realizowany program nawożenia. Przed siewem cebuli w sierpniu zastosowano Patenkali i fosforan amonu. Dalsze nawożenie pogłówne realizowano od końca marca z użyciem takich nawozów jak YaraBela Sulfan, YaraMila Complex. Oprócz tego pozakorzeniowo podawane były nawozy KristaLeaf Foto, Kristalon zielony, Brassitrel Pro, YaraVita Actisil i Kristalon Pomarańczowy. Jak wiadomo kluczowe dla uzyskania wysokiego plonu jest kondycja i jakość szczypioru. W sytuacji gdy mamy problem z uszkodzeniami szczypioru, np. po gradobicu czy zalaniu plantacji warto sięgnąć po Kristalef FOTO. Z kolei by pobudzić szczypior do bardziej intensywnego wzrostu do nawożenia pozakorzeniowego można użyć Kristalon Zielony w dawce 3 kg/ha – zalecał Wojciech Kopeć. Pojawiające się często problemy z zasychaniem końcówek szczypioru to efekt niedostatecznego pobierania wody, czego konsekwencja są braki wapnia i boru. Dlatego w okresach wysokich temperatur warto sięgnąć po nawóz dolistny Brassitrel Pro zapewniający długotrwałe odżywienie w B, Mn i Mo. Specjalna formulacja klejowa pozwala na długotrwałe utrzymanie nawozu na powierzchni liści.

nawozenie_cebuli
Program nawożenia cebuli ozimej na prezentowanej kolekcji odmian

Dodatkowe zabiegi biostymulacyjne

Przedstawiciel firmy BioAgris Jakub Głowacki informował o specjalnych zabiegach mających na celu pobudzenie roślin do bardziej intensywnego wzrostu. W tym celu  BlackJack podawany był tu dwukrotnie: jesienią w fazie 3-4 liścia, oraz wiosną po ruszeniu wegetacji w dawce 2 l/ha. Oprócz tego zastosowany był nawóz Delta w 2 terminach: w fazie gdy zgrubienia miały 4 cm średnicy i kolejne raz po 14 dniach w dawce 5 l/ha. Warty uwagi produkt to Polywersum, szczególnie dla producentów cebul z siewu wiosennego. W gospodarstwie Państwa Polaków znaleźliśmy się z naszymi produktami, właśnie za sprawa Polywersum i różowienia korzeni. Stosując Polywersum w dawce 150-200 g/ha można zapanować nad tą chorobą i to właśnie udało się nam tutaj osiągnąć – informował przedstawiciel firmy BioAgris.  

Jakub_Głowacki_Bioagris
Jakub Głowacki/BioAgris

c.d.n.

Cebula ozima w Kruszwicy