Przetrwanie zimy oraz dobry start na wiosnę cebuli ozimej w dużej mierze jest uzależniony od jej kondycji w okresie jesiennym. Oprócz oczywistych kwestii dotyczących zdrowotności, ważna jest stan rozwoju roślin pod względem zimotrwałości. Okres jesienny i przedzimowy, cechuje się zwiększonym poziomem wilgotności i spadkami temperatur. Zmienia się drastycznie długość dnia i nocy. Również ilość światła i dni słonecznych gwałtownie się obniża. Te warunki stanowią szczególne wyzwanie w kwestii osiągnięcia najbardziej optymalnej fazy , zdrowotności i odchwaszczenia na plantacjach cebuli.
Utrzymać zdrowotność
Tylko najzdrowsze plantacje, skutecznie odchwaszczone, optymalnej wielkości mają potencjalnie największe szanse do przetrwania zimy. Są też pozytywne aspekty jesiennej produkcji cebuli ozimej. Z uwagi na niższe temperatury gleby jesienią jak też w okresie wczesnowiosennym, choroba różowienia korzeni praktycznie przy uprawie cebuli ozimej nie stanowi większego zagrożenia. Do chorób, które stanowią duże zagrożenie należy natomiast biała zgnilizna szyjki cebuli. O tej chorobie należy pomyśleć już w wilgotnym okresie jesiennym, kiedy to dochodzi najczęściej do masowych infekcji, które tak naprawdę są widoczne na wiosnę powodując masowe straty na plantacjach. Praktyka wskazuje na bardzo dobre działanie dwóch preparatów od Syngenty: Scorpion 325 SC i Switch 62,5 WG w standardowych dawkach. Należy pamiętać, że wilgotny okres jesienny, wczesnozimowy oraz wczesnowiosenny to nie jest czas wzmożonej aktywności patogenów grzybowych. Z tych względów użycie tych fungicydów jest konieczne. Stosowanie tych preparatów ograniczy różnego rodzaju grzyby z rodzaju Botrytis, Alternaria i Stemphylium. Należy pamiętać, że te zdradliwie działające patogeny,zwłaszcza przy zmiennej i mało przewidywalnej pogodzie, mogą przynieść ostatecznie ogromne szkody. Mogą być one związane także z obniżeniem mrozoodporności zainfekowanych roślin prze zimą. To działanie bezpośrednie patogenów jak i szkodliwość pośrednia to główny czynnik ograniczający osiągnięcie optymalnego stopnia rozwoju cebuli, a co za tym idzie, również zimotrwałości i wysokości plonu.
Sterowanie wzrostem
Czy możemy pomóc roślinom w osiągnięciu najbardziej optymalnego stadium rozwojowego przed nadejściem zimy? Taką możliwość stwarza umiejętne nawożenie dolistne. To bardzo dobry instrument, zwłaszcza, że w sposób dość płynny dostosować go można do przebiegu pogody, tempa rozwoju roślin, czasu pozostałego do zimy. Bardzo pomocne mogą się okazać takie preparaty jak Delfan Plus, Phylgreen jak i w ostatniej fazie Drakar z wysoką zawartością potasu.
Eliminacja chwastów
Skuteczne odchwaszczenie cebuli ozimej to kolejny bardzo ważny czynnik, wpływajacy na zachowanie się roślin i ich wzrost wiosną. Oprócz chwastów dwuliściennych, należy pamiętać o dużej uciążliwości wiechliny rocznej. Ta doskonale korzeniąca się i krzewiąca trawa, stanowi duże wyzwanie dla producentów „zimówki”. Ten problem można załatwić stosując Boxer 800 EC . Preparat bardzo dobrze wpisuje się w strategię jesiennego odchwaszczania cebuli, dając między innymi duże wsparcie w walce z chwastami krzyżowymi.