Wybierając do uprawy odmiany cebuli warto kierować się ich przeznaczeniem. Nie każda odmiana będzie nadawać się do długiego przechowywania, bądź do przetwórstwa. W niniejszym artykule dowiemy się między innymi o tym, jakie odmiany cebuli są polecane do uprawy na rok 2022. Informacje te przekazali nam specjaliści z firmy Enza Zaden: Paweł Wechterowicz i Piotr Pietrzak.
Odmiany cebuli postrzegane jako trendy
Zauważalne jest zwiększanie się powierzchni uprawy cebul ozimych i poszukiwanie przez producentów odmian coraz szybszych, wcześniejszych, bardziej wyrównanych i pewnych, czyli takich które nie wybijają w kwiat.
Oprócz odmiany ustalonej Senshyu Yellow z asortymentu Takii, firma Enza Zaden wprowadza do swoje oferty nowe odmiany mieszańcowe zdobywające coraz większe uznanie producentów, gdyż odpowiadają one na wyżej wymienione potrzeby. Odmianami tymi są Sonic F1, Tough Ball F1 oraz Galatea F1.
Trendem jest również poszukiwanie odmian o jak największej pewności produkcyjnej, a tu firma Enza Zaden zapewnia ją poprzez odmiany z silnym systemem korzeniowym, w typie japońskim np. Medusa F1, czy też w typie hiszpańskim Vuelta F1. W ostatnim roku produkcyjnym skłaniałbym się bardziej ku typowi japońskiemu, który pozwala na uzyskanie wysokich plonów w latach suchych i dobrej jakości towaru (mam tu na myśli zawartość suchej masy) w latach z większą ilością opadów. Typ Japoński to przede wszystkim wczesność, bezpieczeństwo plonu i możliwość sprzedaży z przeznaczeniem na obieranie oraz na worek – mówi specjalista z Enza Zaden.
Ceniona odmiana z firmy Enza Zaden
Najpopularniejszą z odmian wczesnych oferowanych przez Enzę Zaden, pozostaje odmiana Bonus F1, którą cenią producenci za uniwersalność. Przez lata postrzegana była jako idealna odmiana do przemysłu dająca mały odpad, łatwa do obierania ręcznego jak i maszynowego. Ostatnio coraz częściej jest produkowana do sprzedaży marketowej w workach. Jednak by mogła być sprzedawana z dobrą łuską, zbiór powinien się odbyć zaraz po załamaniu szczypioru co pozwala na uzyskanie towaru o dobrej trwałości pozbiorczej, zawartości suchej masy, z możliwością przechowywania nawet do końca roku. Pozostawienie Bonusa F1 na polu na dłużej po załamaniu szczypioru pozwala na uzyskanie większego plonu i na łatwiejsze obieranie cebuli.
Odmiany wczesne
Odmianami bardzo wczesnymi z tej firmy są: Takstar F1 i Takmark F1. Odmiany te można wysiewać, gdy tylko pogoda na to pozwala nie obawiając się o „wybijanie w kwiat”. Cebule w typie japońskim są nieczułe na przechłodzenia. Do grona tych najwcześniejszych odmian ostatnio dołączył Superon F1, który charakteryzuje się większym ciężarem cebul co przekłada się na wysoki plon. Za wczesne należy uznać także odmiany Bonus F1 i Medusa F1, które to zwykle gotowe są do zbioru już w sierpniu. Pozwala to przeprowadzić zbiór podczas suchej pogody i pozostawić je do doschnięcia na polu. Wprawdzie to samo można uzyskać poprzez przedmuchiwanie pryzmy ciepłym powietrzem, ale to już generuje koszty i wymaga posiadania odpowiednich urządzeń. Warto więc wykorzystywać przychylność naszego klimatu i możliwość dosuszenia bez dodatkowych kosztów, co nie zawsze jest możliwe np. w Holandii. Na uwagę zasługuje fakt, że wszystkie z wymienionych powyżej cebul pokazują swój potencjał również przy produkcji z rozsady, co daje możliwość ucieczki z kilkoma zabiegami pestycydowymi i przyspiesza wegetację o kilkanaście dni względem uprawy cebuli z siewu.
Odmiany do przechowywania
Enza Zaden proponuje do przechowania nową odmianę Bruce F1, która charakteryzuje się dobrym wyrównaniem i idealnie się przechowuje. Zawdzięcza te cechy wysokiej (najwyższej w swoim typie, co potwierdzone jest wynikami badań niezależnych zachodnich instytutów) zawartości suchej masy. W opinii ogrodników Bruce F1 jest odmianą, której plon po długim przechowaniu jest praktycznie taki sam jak w momencie zbioru Wszystko za sprawą małej zawartości wody i niewielkiego ubytku masy. Mocna łuska o odpowiadającej producentom i konsumentom jasnej barwie stawia cebulę Bruce F1 wśród liderów cebuli do pakowania w worki do długiego przechowywania.
Która z odmian najlepiej się sprzedaje?
Według specjalistów z firmy Enza Zaden, liderem od lat pozostaje Bonus F1, ale Medusa F1 zyskuje coraz większe uznanie. Również popularność zdobywa nowy rijnsburger o nazwie Bruce F1. W cebulach zimujących na szczególną uwagę zasługuje bardzo wczesna odmiana o nazwie Sonic F1.
Klucz do opłacalnej produkcji cebuli?
Kluczem jest wydajność, wyrównanie oraz możliwość skierowania naszego produktu na różne rynki, czyli na świeży jak i przetwórczy. Coraz bardziej widoczny jest trend czy może potrzeba pojawienia się z produktem przed innymi stąd tak ważna wczesność, która często bywa gwarancją dobrej ceny – informuje jeden ze specjalistów Enza Zaden.
Warto uprawiać z rozsady (+ fertygacja)?
Na pewno jest miejsce na uprawę cebuli z rozsady, gdyż ona daje nam równomierną obsadę roślin, a co za tym idzie zwiększenie plonu. W latach suchych zapewnia jednolity start wszystkich roślin, nie bez powodu ten system uprawy najbardziej rozpowszechniony jest w Hiszpanii słynącej z upalnego klimatu. Fertygacja staje się w produkcji cebul rzeczą nieodzowną nie można mówić o plonie zadowalającym producenta bez fertygacji. Szczególnie mając na uwadze przebieg pogody w ostatnich trzech latach. Rok 2021 był najmniej wymagający, ale i tu okazało się, że fertygacja podniosła plon i zwiększyła wyrównanie cebul.
Odmiany przeznaczone na obieranie, na świeży rynek
Świeży rynek to zaczynając od wczesności zejścia z pola odmiany ozime: Sonic F1, Tough Ball F1, Galatea F1, Senshyu Yellow F1, poprzez super wczesne: Takstar F1, Takmark F1, Superon F1, do workowania: Bonus F1 i Medusa F1, a kończąc na rijnsburgerze Bruce F1 – mówi przedstawiciel Enzy Zaden.
Przemysł to na pewno odmiany Vuelta F1, Bonus F1 i Medusa F1 oraz czerwone rijnsburgery: wczesny Monastrell F1 i późniejszy do długiego przechowania Ruby Star F1.