Wszystko wskazuje na to, że w sezonie 2019/20 podobnie jak w poprzednim na rynku europejskim może zabraknąć cebuli, zwłaszcza tej o wysokiej jakości. Dlaczego? Bo uprawa tego gatunku jest mocno uzależniona od warunków pogodowych a także umiejętności producentów. Na polach rodziny Groblewskich koło Gniewkowa, gdzie 1 września odbyły się Warsztaty Cebulowe zorganizowane przez Syngenta, można w tym roku liczyć na dobre zbiory, a jakość cebuli nie budzi zastrzeżeń. Mogli się o tym przekonać licznie przybyli na to spotkanie producenci cebuli z całej Polski i nie tylko.
Współpraca i wiedza, które procentuje dobrymi plonami
Spotkanie rozpoczęli i poprowadzili Marek Zieliński i Władysław Tokarczyk z Syngenta, oraz Michał Groblewski, gospodarz spotkania. Jego współorganizatorami były firmy Timac Agro Polska, Bank Spółdzielczy w Toruniu oraz Grupa Producentów Rozsad Krasoń i Grupa Mularski.
Samo spotkanie było bardzo dobra okazją do zaprezentowania odmian z portfolio Syngenta, w warunkach typowo produkcyjnych. Jak przypomniał Michał Groblewski, jego gospodarstwo już od 7 lat uczestniczy w programie Onion Leader (czyli praktycznie od początku jego działania) a to procentuje bardzo dobrymi plonami nawet w ekstremalnie trudnych sezonach (2018 i 2019) ale też jakością cebuli. To jest bardzo cenna współpraca, ale też okazja do wymiany doświadczeń nie tylko na poziomie krajowym ale i międzynarodowo. Jest to bardzo ważne do tego by utrzymać w Europie pozycję lidera w produkcji warzyw – mówił Michał Groblewski. Podkreślał też konieczność nawadniania upraw oraz sięganie po rozwiązania, które pozwalają oszczędzać wodę zwłaszcza na Kujawach, gdzie jej zasoby w bardzo szybkim tempie maleją. To dla nas producentów jest wyzwanie na najbliższe lata. Musimy sobie zdawać sobie sprawę że bez dostępu do wody, nie będziemy w stanie realizować uprawy warzyw – mówił lider grupy Warzywa Groblewskich.
Na 35 ha polu gdzie uprawiana była cebula można było zobaczyć takie kreacje jak Vision F1 i Medallion F1 oraz zaprezentowano odmiany Progression F1 oraz Banko – odmianę w typie hiszpańskim oraz nowości które będą dopiero wprowadzane na rynek Nation F1 oraz Darko F1. Ta ostatnia to bardzo ciekawa propozycja nowej odmiany o czerwonej łusce, przydatnej do bardzo długiego przechowywania.
Nawożenie dobrymi produktami
Swoimi doświadczeniami z zakresu nawożenia podzielili się również eksperci z firmy Timac Agro Polska Łukasz Mazela i Karol Majchrowski. Do nawożenia cebuli polecali nawozy bezchlorkowe. Ich wspólną cechą jest zawartość wysoko reaktywnego wapnia w postaci Mezocalku oraz kompleksów biostymulacyjnych. Do grona takich nawozów posypowych jest Sulfammo 23 N-Pro oraz Physiomax 975 . W uprawie cebuli wczesną wiosna warto zastosować także Fertiactyl Starter, nawóz płynny, doglebowy który ma działanie odżywcze i biostymulujące wobec roślin, które po wschodach potrzebują dużo energii a przy tym są często narażone na wiele stresowych sytuacji.
Trudności sezonu 2019
Region Kujaw znany jest z produkcji cebuli, ale coraz większym utrudnieniem dla producentów jest deficyt wody, a dla uzyskania wysokich plonów konieczne staje się nawadnianie plantacji. Również warunki jakie panowały w dwóch ostatnich sezonach nie sprzyjają wzrostowi cebuli i dobremu jej plonowaniu. Możemy mówić o kolejnym trudnym roku do produkcji cebuli. Zaczęliśmy w tym sezonie od wiosny chłodnej a przy tym wyjątkowo suchej. To się przełożyło na średni termin wschodów, które na Kujawach następowały po 16-18 dniach od siewu – przypomniał Władysław Tokarczyk z Syngenta. W dalszym okresie uprawy rośliny były narażone na deficyt wody i związane z tym wysokie temperatury. Opady jeśli występowały były zazwyczaj intensywne i skumulowane w czasie. Takie warunki panowały aż do zbiorów cebuli, co w konsekwencji wskazuje na niskie zbiory w skali globalnej. W ubiegłym roku na rynku europejskim do zaspokojenia popytu zabrakło około 1 mln ton cebuli. W 2019 roku, zbiory są nieco lepsze niż rok wcześniej, ale szacunki wskazuje na niedostatek cebuli w Europie na poziomie 700-750 tys. ton – uważa Władysław Tokarczyk. W Polsce w 2018 roku zbiory cebuli były o około 25% niższe względem średniej wieloletniej, podczas gdy w 2019 roku są jeszcze niższe. Braki dotyczyć będą przede wszystkim cebuli o dobrej i bardzo dobrej jakości, takiej jak Vision F1 uzyskany na polach Państwa Groblewskich.
Taka cebula jaką możemy zobaczyć na tych polach gdzie odbywają się Warsztaty Cebulowe Onion Leader 2019, to praktycznie w Polsce rarytas w bieżącym sezonie – mówił ekspert programu Onion Leader.
Wyzwania dla producentów cebuli na najbliższe lata
Przyszłość w uprawie cebuli to zarówno dobra genetyka, która jest dostępna poprzez portfolio cebulowe Syngenta, ale też właściwa agrotechnika uprawy. Tu dobrym przykładem może być Kazachstan, gdzie mimo jeszcze bardziej niekorzystnych warunków pogodowych, możliwe jest uzyskanie plonów które przekraczają 100 t/ha. Jest przede wszystkim zasługa dobrego nawożenia, ochrony oraz nawadniania realizowanego w sposób kropelkowy (zazwyczaj od razu z fertygacją). Taki kierunek uprawy wydaje się wskazany także w Polsce, zwłaszcza dla tych producentów, którzy chcą uzyskiwać wysokie plony, a przede wszystkim jakościową cebulę, która na rynku cały czas jest towarem deficytowym.