Po przymrozkach w połowie marca mamy do czynienia ze stabilizacją pogody. Dzienne wskazania termometrów to zazwyczaj kilkanaście stopni Celsjusza, a podczas nocy temperatury nie spadają do ujemnych wartości. Gleba nagrzewa się i jednocześnie zawiera pewne ilości wody pomimo suchej zimy. To dobre warunki by rozpoczynać siewy niektórych warzyw. Dlatego przygotowaliśmy przegląd dostępnych na rynku odmian cebuli czerwonej.
DARKO – cebula czerwona z firmy Syngenta
Specjaliści z firmy Syngenta, którzy realizują program Onion Leader, mają rozległe doświadczenie związane z produkcją cebuli, w tym także cebuli czerwonej. Jednym z członków zespołu jest Władysław Tokarczyk. Proponuję zwrócić uwagę na cebulę odmiany Darko F1. To nowość przeznaczona na przetwórstwo, do obierania. Ta cebula w typie hiszpańskim gwarantuje uzyskanie wysokiego plonu – informuje ekspert. Cebule odmiany Darko F1 osiągają znaczne rozmiary, nawet w lata o trudnych warunkach uprawy. Najczęstszy kaliber zgrubień to 70-80 mm. W tradycyjnych przechowalniach można ją trzymać do końca stycznia, w nowoczesnych obiektach przechowalniczych bez poważniejszych strat przechowuje się do marca.
Z uprawy odmiany DARKO F1 zadowolony jest Damian Drużyński z miejscowości Zapomnianowo (kujawsko-pomorskie). Uprawiając tę odmianę w ubiegłym roku uzyskał polon powyżej 50 t/ha, a średnica cebul nie była mniejsza jak 50 mm.
Oferta Hazery
O odmianach cebuli czerwonej z portfolio firmy Hazera informował Piotr Manista, przedstawiciel tej firmy. Sztandarową odmianą w typie Rijsburger, a więc średnio późną i do długiego przechowywania, jest Retano F1. Rośnie ona do końca sierpnia, a przechowywać można ją do końca kwietnia, a nawet do maja. Cechuje się intensywnie czerwonym kolorem łuski i dobrym wybarwieniem wewnętrznym. Plony i zdrowotność są tu niezaprzeczalnymi atutami – mówi specjalista. Kolejną odmianą w tym samym typie jest nowa odmiana, jeszcze pod numerem 37-222. To odmiana średnio-wczesna o nieco mniej intensywnym kolorze, ale bardzo plenna. Ogólny plon może być zatem nawet wyższy niż w przypadku Retano F1. Hazera oferuje polskim plantatorom także odmianę cebuli czerwonej w typie amerykańskim z hodowli ISI Sementi. Mowa tu o Red Mech F1. Jest późna i charakteryzuje się silnym systemem korzeniowym i bardzo zdrowym szczypiorem. Jest łatwa w uprawie i zapewnia wysoki plon. Należy ją jednak uprawiać z myślą o przeznaczeniu na obieranie. Okres przez jaki można ją bezpiecznie przechowywać to 2-3 miesiące.
Czerwone cebule z Enza Zaden
Najwcześniejszą odmianą cebuli czerwonej w kolekcji tej firmy jest Rubillion F1. Daje ona plon idealnie dostosowany do pakowania w worek, o kalibrażu 50-60 mm. Cechuje się ładnym kolorem łuski, szybkim wybarwieniem wewnętrznym. Cebula tej odmiany nadaje się do krótkiego przechowania, choć jej największym atutem jest szybkość. To właśnie ta jej cecha, a więc wczesność porównywalna do odmiany Takstar F1 jest tym czynnikiem, który pozwala plantatorom na odniesienie korzyści finansowych – informuje Piotr Pietrzak z Enza Zaden. W ofercie tej firmy jest jednak także odmiana czerwonej cebuli stworzona z myślą o długim przechowywaniu, do marca-kwietnia, i uzysku znacznego plonu polowego. Mowa o Rubi Star F1. To wariant bardziej uniwersalny. Ze względu na intensywnie błyszczącą skórkę nadaje się do sprzedaży w workach, ale stanowi też dobry surowiec do przetwórstwa. Równie szybko co Rubillion F1 wybarwia się w środku, choć generalnie jest jednak odmianą znacznie późniejszą. Zbiory następują w końcu sierpnia, w początkach września. Dominująca część plonu to zgrubienia o kalibrze 60-70 mm. Rośliny tej odmiany charakteryzują się mocnym systemem korzeniowym i wzniesionym szczypiorem.
Cebule od Bejo Zaden
Opowiedział o nich Jakub Gęsicki z Bejo Zaden. Pewnym standardem tej firmy w obszarze czerwonej cebuli jest odmiana Red Baron F1. Okres wegetacji tej odmiany to 140 dni. Zgrubienia mają ciemnoczerwoną barwę, dobrze przylegającą łuskę. Są wyrównane, idealnie kuliste. Szczypior wzniesiony, okryty grubą warstwą wosku. Kolejną odmianą w tym typie jest Red Ray F1. To odmiana o okresie wegetacji wynoszącym 132 dni. Daje intensywnie czerwone, okrągłe główki. Rośliny budują silne systemy korzeniowe. Odmiana plenna i wyrównana, daje się przechowywać do końca marca-połowy kwietnia. Odmiana Red Ray występuję również do uprawy cebuli z dymki. Kolejną interesującą kreacją z Bejo Zaden jest Red Lady F1. Okres wegetacji wynosi tu 145 dni. Zgrubienia są duże, lekko spłaszczone. Ma bardzo zdrowy, silny, pokryty grubą woskową warstwą szczypior. Posiada błyszczącą i dobrze przylegającą łuskę. Cebulę tej odmiany można przechowywać do końca lutego, w sprzyjających warunkach do połowy marca. Czwartą odmianą na którą J. Gęsicki sugeruje zwrócić uwagę jest Red Tide F1. To plenny mieszaniec w typie odmiany Red Baron F1. Łuska jest intensywnie czerwona, zgrubienia są kuliste. Cebula ta może być przechowywana do końca marca. Ma dość ostry smak, więc nadaje się do produkcji surówek i innych produktów przetwórczych czy mrożenia. Zanosi się na kolejny suchy rok, a ta odmiana ma naprawdę silny system korzeniowy. Cechują ją również silny wigor i większa odporność na choroby grzybowe. W 2019 roku, który był bardzo ciężki dla cebuli, odmiana Red Tide F1 relatywnie dobrze poradziła sobie nawet w kwaterach o lżejszej glebie i nienawadnianych. Wydaje mi się zatem, że to kreacja szczególnie godna polecenia do uprawy właśnie w nieco trudniejszych warunkach w tym roku – dzieli się swymi przemyśleniami J. Gęsicki.
Red Lady F1 Red Tide F1
Czerwona cebula z Seminis
Mamy w swej ofercie czerwoną cebulę, moim zdaniem to bardzo interesująca odmiana, która zazwyczaj pozwala ze względu na wczesność uzyskać dobre stawki na rynku. To R4593 – informuje Mariusz Kąkol, przedstawiciel marki Seminis. Opisuje też specyfikę tej odmiany. Cebula czerwona R4593 to wysokoplonująca odmiana do uprawy na różnych stanowiskach. Odmiana wyróżnia się bardzo silnym wigorem i szybkim wzrostem. Posiada ciemnobordową atrakcyjną łuskę a kształt cebul jest okrągły-lekko spłaszczony. Dzięki swojemu szybkiemu wzrostowi pozwala uzyskać wczesny plon z dużym udziałem cebul we frakcji 60-80mm. – informuje specjalista.
Cebula CORA SEEDS z firmy ROL-SPEC
Firma Piotr Zawada „ROL-SPEC” jest wyłącznym dystrybutorem nasion CORA SEEDS na terytorium Polski. W swoim portfolio firma posiada wiele ciekawych odmian cebuli, w tym cebuli czerwonej. Informacje o nich przekazał Marcin Wieczyński, reprezentant ROL-SPECu. Pierwszą z nich jest Fiamma F1. To cebula o okrągłym kształcie i ciemnoczerwonym/fioletowym kolorze łuski. Te cechy sprawiają, że jest bardzo popularna w europejskich supermarketach. Odmiana średnio późna o silnym wigorze, której specyfika pozwala na średnio długie przechowywanie. Dedykowana dla plantatorów zaopatrujących świeży rynek oraz przetwórstwo. Kolejną odmianą w ofercie CORA SEEDS jest Lisa F1 o ciemnoczerwonym kolorze łuski. Jest to odmiana z przeznaczeniem na świeży rynek i do przetwórstwa. Listę w portfolio odmian cebuli czerwonej zamyka średnio wczesna Zelda F1. Odmiana ta wyróżnia się różowym zabarwieniem łuski. Dedykowana jest na świeży rynek. Obie odmiany cechują się przydatnością do średnio długiego przechowywania.
Fiamma F1 Lisa F1 Zelda F1