W miejscowości Sokołowo (powiat Golub-Dobrzyń) przy współpracy Syngenta z gospodarstwem Państwa Czajkowskich, Grupą Producentów Rozsad Krasoń oraz Gospodarstwem Ogrodniczym T. Mularski zostało zorganizowane spotkanie polowe, poświęcone projektowi EasyBroQ i nowoczesnym technologiom uprawy Strip-Till (czytaj również).
EasyBroQ to kolejny innowacyjny projekt Syngenta – połączenie nowych odmian oraz specjalnie skonstruowanego kombajnu do zbioru i różyczkowania brokułów bezpośrednio na polu. Mechaniczny zbiór i różyczkowanie brokułów na polu pozwala na uzyskanie wysokiej, wyjątkowej w dzisiejszych warunkach produkcji jakości różyczek i wpłynie na zmianę produkcji brokułów pod potrzeby przemysłu chłodniczego. Wielką zaletą nowego systemu jest także ograniczenie zapotrzebowania na pracę ludzką, którą w rejonach intensywnej produkcji warzywniczej coraz trudniej pozyskać – tłumaczył Zenon Małek z Syngenta.
Nowa generacja odmian EasyBroQ to wyjątkowy kształt i osadzenie róży na roślinie. Odmiana Monflor F1 jest pierwszą na świecie odpowiedzią firmy Syngenta na coraz bardziej wzrastające zapotrzebowanie rynku. Brokuł tej odmiany jest zaskakująco zielony, posiada wysoką i stałą jakość różyczki oraz długą łodyżkę. Dzięki tym cechom pozwoli sprostać wysokim wymaganiom producentów oraz spełnić oczekiwania konsumentów, którzy cenią sobie brokuły o głębokiej, zielonej barwie i wspaniałych wrażeniach smakowych.
Na spotkaniu zaprezentowano także pierwszy w Polsce pokaz sadzenia brokułu w technologii Strip-Till, tj. uprawy pasowej bez orki (czytaj również).
Co roku wzrasta zainteresowanie rozsadami produkowanymi przez specjalistyczne firmy, dlatego też w Sokołowie swoje oferty przedstawiły również gospodarstwa produkujące rozsadę – Grupa Producentów Rozsad Krasoń oraz Gospodarstwo Ogrodnicze T. Mularski.