Tegoroczna, wiosenna produkcja brokułów powinna spotkać się z dużym zainteresowaniem ze strony zakładów przetwórczych. Dlatego planując nasadzenia brokułów w tym sezonie warto pomyśleć o wiosennej kampanii brokułowej. Dokonując wyboru odmian trzeba zwrócić na aspekty jakościowe surowca ale również na kreacje, które są odporne na niekorzystne warunki pogodowe, co powinno pozwolić uzyskać dobrej jakości plony.
Sprawdzone w praktyce odmiany brokułów
Producenci cały czas testują i chętnie sprawdzają nowe odmiany, mało też kto decyduje się wybrać do uprawy jedną odmianę. Bez wątpienia, na wczesne nasadzenia powinna się dobrze sprawdzić tegoroczna nowość rynkowa odmiana Beachy F1. Dobrze również w uprawie na wczesny, zbiór wypadają Monaco F1 (standard uprawowy od wielu lat) oraz Batory F1 (odmiana sprawdzona w uprawie w trudnych warunkach). Wszystkie te trzy kreacje nadają się do uprawy pod białą agrowłókniną i doskonale sprawdzają się w nasadzeniach w ostatnim tygodniu marca i na początku kwietnia – informuje Marek Zieliński z firmy Syngenta. Coraz więcej osób decydując się na uprawę brokułów, kupuje gotową rozsadę zaprawianą preparatem Verimark 200 SC. Zabezpiecza on rośliny przed uszkodzeniami powodowanymi przez wiele groźnych szkodników, w tym przed śmietką kapuścianą. Jak informuje M. Zieliński, zauważalna jest tendencja do zwiększania obsady brokułów do około 35 000 szt/ha, co również warto uwzględnić planując nowe nasadzenia. Taki zabieg pozwala skoncentrować zbiory i do takich właśnie nasadzeń doskonale nadają się Beachy F1, Monaco F1 i Batory F1.
Beachy F1 tworzy niezbyt duże róże, ale za to bardzo ciężkie i zbite. Polecana jest do uprawy nawet w większym zagęszczeniu. Jest to odmian o stosunkowo krótkim okresie wegetacji 70-75 dni, polecana do uprawy na zbiór wiosenny, oraz na początek kampanii jesiennej i zbiory od początku września. Odmiana ta cechuje się kształtną różą, brakiem jamistością głąba, jak również bardzo dobrą przydatnością do różyczkowania z przeznaczeniem do przemysłu. Odmiana ta jest łatwa w przygotowaniu jej do sprzedaży, ma wyrównane rośliny o bardzo dużej zdrowotności.
Batory F1 to odmiana należąca do uniwersalnych brokułów. Kierowana jest zarówno na świeży rynek, ale świetnie sprawdza się także jako zaopatrzenie odbiorców przemysłowych. Wysoki plon i dobra jakość różyczki uzyskiwana jest do połowy lipca. Sam proces różyczkowania przebiega szybko i łatwo dzięki naturalnym cechom tej odmiany. Co jednak ważniejsze to odporność na stresowe warunki uprawy, jest tym co najbardziej przyciąga producentów Batorego F1. Ani złe warunki glebowe, ani przerwy w opadach deszczu nie przeszkodzą w uzyskaniu przyzwoitego plonu.
Dobra jakość plonu zapewnia od wielu sezonów Batory F1 Dobra jakość plonu zapewnia od wielu sezonów Batory F1
Monaco F1 to sztandarowa już odmiana brokułu, którą można powszechnie spotkać na polskich polach już od ponad 18 lat. To wciąż standard, wyznacznik dobrego plonu do zagospodarowania przez zakłady przemysłowe. Idealna odmiana do zbioru na przełomie czerwca i lipca, ale dobrze też sprawdza się uprawiana na termin jesienny, czyli wrześniowo-październikowy – przypomina Marek Zieliński.
Brokuły odmiany Monaco F1 Brokuły odmiany Monaco F1
Nie warto ryzykować
Wybierając odmiany brokułów do nasadzeń, zarówno tych wiosennych jak i jesiennych trzeba być pewnym wielkości i jakości plonu. Jest to z jednej strony podyktowane wymaganiami zakładów, a z drugiej stałą – od wielu już lat – ceną oferowaną przez zakłady. Dlatego bardzo ważna jest uprawa odmian i zastosowanie rozwiązań agrotechnicznych, które pozwalają optymalizować koszty produkcji zapewniając zysk z uprawy.
Warto również pamiętać o skutecznej ochronie brokułów przed chorobami. W tym celu około 4 tygodnie po wysadzeniu można zastosować Ridomil Gold, a w okresie gdy zaczynają się tworzyć róże fungicyd Scorpion 325 SC w dawce 1 l/ha. Taka ochrona, jak pokazał miniony sezon na wielu plantacjach okazała się wystarczająca dla utrzymania bardzo dobrej zdrowotności roślin aż do okresu zbiorów.
artykuł promocyjny