Takie właśnie hasło przyświecało zorganizowanemu przez AgroBiznes Park II Festiwalowi Brokułowemu. Odbył się on 17 lipca w Pałuckim Zakątku w Kołaczkowie koło Bydgoszczy. W trakcie Festiwalu, promującego między innymi właściwości dietetyczne brokułów, zaprezentowano poletka doświadczalne z odmianami tego warzywa i różnymi programami jego nawożenia.
Jedną z atrakcji Festiwalu był również pokaz maszyn rolniczych marki Kubota. Ważnym wydarzeniem, jakie miało miejsce w trakcie brokułowego święta było zawiązanie stowarzyszenia, którego celem będzie promocja brokułów wśród konsumentów oraz zainicjowanie debaty o perspektywach, dotyczących jego produkcji.
Powołane w trakcie II Festiwalu Brokułowego Stowarzyszenie ds. promocji tego warzywa, ma promować brokuły początkowo w kraju, a w przyszłości również za granicą, szczególnie w krajach ościennych. Jak poinformował Aleksander Nowicki z firmy AgroBiznes Park, odpowiedzialny za organizację spotkania, Festiwal Brokułowy to pierwszy event, którego celem jest m.in. promocja spożywania brokuła, które w Polsce wynosi jedynie ok. 300 gram na osobę rocznie. Dla przykładu w krajach zachodnich jest to dwa (w Niemczech), a nawet pięć kilogramów na osobę rocznie (Wielka Brytania). Zawiązane Stowarzyszenie ma swoją siedzibę w Kołaczkowie koło Bydgoszczy.
Jednym z członków nowo powstałego Stowarzyszenia jest grupa producentów warzyw Daukus, w której warzywo to jest uprawiane na blisko 100 hektarach. Łączna powierzchnia zajmowana przez uprawy warzywnicze w tej grupie to ponad 200 ha. Jak informował nas Aleksander Nowicki, struktura uprawianych odmian brokuła cały czas się zmienia i uzależniona jest od dostępności nie tylko dobrej jakości odmian, ale również nasion, gwarantujących wysoki plon i dobrą jakość róży. To natomiast jest niezbędne, by oferować dobrej jakości warzywa na świeży rynek, ale również dla przetwórstwa. W tym roku w grupie Daukus w nasadzeniach dominują takie odmiany brokułu jak: Parthenon F1, Kronos F1 i Ironman F1, czy Naxos F1, który był odmianą najlepiej plonującą na przestrzeni ostatnich lat. Członkowie grupy Daukus co roku zwiększają areał upraw z kupowanych rozsad warzyw, co pozwala zakładać plantacje o wyrównanej, wysokiej jakości. Obecnie najwięcej rozsad grupa kupuje w firmie Krasoń, choć, jak informuję A. Nowicki, zakupy rozsady prowadzone są także w innych polskich oraz zagranicznych firmach. Równocześnie bardzo ważne jest właściwe postępowanie z zakupionymi rozsadami i kontrolowanie ich zdrowotności, niezależnie od źródła pochodzenia. Członkowie Daukusa uważają również, że zakup rozsad w firmach specjalizujących się w takiej uprawie daje gwarancję, że jest ona produkowana w warunkach, zapewniających jej wysoką jakość i, co bardzo ważne, powtarzalność produkcji.
Według Aleksandra Nowickiego, uprawa brokułów w Polsce na przestrzeni ostatnich lat zapewnia w miarę stabilną cenę. Ich spadki są zazwyczaj okresowe i występują corocznie, niemal zawsze w tych samych okresach. Inicjator nowego Stowarzyszenia zachęca wszystkich zainteresowanych uprawą brokułów do zrzeszania się, na przykład przyłączając się do nowo powołanego stowarzyszenia. Obecna kwota wpisowego wynosi 5000 zł. Taka kwota ma pozwolić pozyskać niezbędne fundusze na podjęcie skutecznych działań promocyjnych, które zdaniem Aleksandra Nowickiego w przyszłości zostaną wsparte dofinansowaniami z Funduszy ds. Promocji Owoców i Warzyw.