Brokuł Ares – czym się charakteryzuje ta odmiana? Jakie warunki do uprawy?

Brokuł Ares brokuły, Ares, uprawa, nawadnianie, plony, odmiana, nawożenie, warunki

Brokuł Ares F1 to odmiana wczesna, przeznaczona na świeży rynek. Jej okres wegetacji to mniej niż 70 dni od momentu wysadzenia w pole. Przy odpowiednim prowadzeniu zapewnia wysoki potencjał plonotwórczy i wyrównany plon. Podpowiadamy, jakie warunki należy spełnić i co trzeba wiedzieć o brokule Ares.

Brokuł Ares F1 to odmiana szybko dojrzewająca, odpowiednia na siew wiosenny, letni i jesienny. Szczególnie jednak polecana jest do zbioru wiosennego. Odznacza się zwartym pokrojem i kopulastą, ciemnozieloną różą, która może osiągnąć wagę 600-700 g. Okres wegetacji odmiany Ares F1 to 63-68 dni.

Warunki uprawy odmiany Ares

Nie zaleca się wysadzania odmiany Ares w okresie, kiedy mogą jeszcze występować przymrozki. Sugerowane zagęszczenie to 36-40 tys. roślin/ha. Stanowisko do uprawy powinno być słoneczne lub lekko zacienione, osłonięte od silnych wiatrów. Preferowane są gleby żyzne, przepuszczalne o odczynie pH 6,0-7,5. Brokuł powinien być uprawiany na stanowiskach z dostępem do nawadniania, ale jednocześnie na glebach o dobrym odprowadzaniu wody, w których nie tworzą się zastoiska. Wymagane jest utrzymanie minimum 4-letniej przerwy w uprawie roślin kapustowatych na tym samym stanowisku.

Rozsadę należy przygotować 4-6 tygodni przed sadzeniem do gruntu. Przeprowadzamy ten proces, gdy rośliny mają po 4-5 liści. Na zbiór wiosenny optymalny termin sadzenia to marzec/kwiecień.

Przewidywane plony

Odmiana Ares charakteryzuje się wyrównanym, wysokim plonem. Ich wielkość zależy od wielu czynników, takich jak pogoda, dostęp do wody, zasobność gleby w składniki odżywcze, presja chorób i szkodników. Przyjmuje się, że przy dobrym prowadzeniu uprawy można uzyskać plon na poziomie 15-20 t/ha.

Pielęgnacja i potencjalne choroby

Aby zapewnić wzrost i wysokie plony należy zwrócić uwagę na kilka aspektów związanych z wymaganiami odmiany Ares. Brokuł potrzebuje regularnego podlewania, a w okresie intensywnego wzrostu należy roślion dostarczyć odpowiednie dawki azotu i mikroelementów, takich jak molibden i bor. Trzeba także zadbać o odpowiednią ochronę herbicydową – zarówno mechaniczną, jak i dopasowanymi preparatami. Jeśli chodzi o choroby i szkodniki, to brokuł Ares może być podatny na kiłę kapusty, czerń krzyżowych czy mączniaka rzekomego.