Przyglądając się zrachowaniom konsumentów widać coraz większe zainteresowanie warzywami liściowymi. W przypadku sałat nie chodzi już tylko o sałaty masłowe, ale różne inne typy tego warzyw: kruche, liściowe, rzymskie, batawskie i inne. Czym się kierować przy wyborze odmian tego typu sałat? Zapraszamy na porady eksperta oraz FILM.
Wśród odmian sałaty liściowej na uwagę zasługuje odmiana Blodagio. To sałata o bardzo intensywnym bordowym kolorze liści, nadająca się do sprzedaży główkowej oraz do mieszanek w typie baby leaf. Cechuje się dobrą trwałością polowa i handlową, co czyni ją atrakcyjna zarówno dla producenta jak i dla handlowca – podkreśla Władysław Tokarczyk z Syngenta.
Sałaty rzymskie to dynamicznie rozwijający się segment sałat. Wynika to z dużych możliwości kulinarnych jak też dobrej trwałości pozbiorczej co pozwala na swobodny handel tego typu sałatą. W segmencie midi godna uwagi jest odmiana Actina, o jasnym kolorze liści, przydatna do sprzedaży główkowej jak i w miksach. W segmencie mini ciekawa odmianą jest Merinos z wysokim poziomem odporności na mączniak rzekomego. Cechuje się gładkimi liśćmi. Wśród sałat rzymskich kolorowych na uwagę zasługuje nowa odmiana w typie mini o niezwykle intensywnym czerwonym kolorze liści – Belendra. Ten intensywny kolor pozwala rozszerzyć ofertę sałat i pokazać walory nie tylko smakowe ale wizualne sałat rzymskich – podkreśla Władysław Tokarczyk.