Bayer kupuje Monsanto

Liam Condon mówi o kierunkach rozwoju firmy Bayer

Pierwsze informacje o tym, że niemiecki koncern Bayer kupuje Monsanto, amerykańskiego giganta, pojawiły się już dwa lata temu. Z uwagi na skalę operacji, wymaga ona nieco czasu i rozwagi. W sprawę włączyły się m.in. urzędy antymonopolowe UE i USA. Teraz jednak wydaje się, że wszystko jest na prostej drodze, by przejęcie mogło dojść do skutku.

Pierwsze działania w 2016

Już w maju 2016 roku kierownictwo firmy Bayer ogłosiło chęć przejęcia firmy Monsanto. Pierwotna propozycja kupna opiewała na kwotę 62 mld dolarów. Pieniądze te miały pochodzić z zaciągniętych długów jak i własnych środków. Wedle przewidywań szefów niemieckiego koncernu już po 3 latach od zawarcia transakcji dochody podmiotu mają wzrosnąć o 1,5 mld dolarów rocznie. Do tego dodatkowe korzyści mają płynąć z synergii między sprzedażą nasion i środków chemicznych do ochrony kwater.

Giganci z wiekową tradycją

Oba podmioty funkcjonują w branży od przeszło wieku. Starszą firmą jest Bayer, gdyż został on powołany do życia już w 1863 roku. Choć podmiot najbardziej jest znany z produkcji aspiryny, to jednak ogrodnikom kojarzy się głównie ze środkami ochrony roślin. W 2015 roku jego dochody netto osiągnęły pułap 46 mld euro. Monsanto działa zaś od 1901 roku. Firma ta oferuje genetycznie modyfikowane nasiona i hormony wzrostu dla bydła. Także aspartam dla przemysłu spożywczego. Połączenie tych podmiotów sprawi, że w efekcie powstanie największa na świecie firma zajmująca się chemią i rolnictwem. W segmencie nasion i ś.o.r. będzie ona mieć udział wynoszący ponad ćwierć globalnego rynku.

Procedury antymonoplowe na całym świecie

Przejęcie Monsanto przez Bayer wzbudziło zainteresowanie wielu urzędów na całym świecie. Z racji pochodzenia firm zagadnieniem tym zajęła się UE – już wydała zgodę na transakcję – oraz Wydział Antymonopolowy przy Departamencie Sprawiedliwości USA, który sprawę wciąż bada. Trwa także postępowanie w Federacji Rosyjskiej, a warunkową zgodę wydały już Chiny. Spodziewane jest wkrótce uzyskanie akceptacji strony brazylijskiej, a stanowisko Australii także wydaje się być przychylne. Wiele wskazuje więc na to, że już niedługo będziemy świadkami transakcji. Ostateczna kwota za jaką Bayer nabędzie Monsanto to 62,5 mld dolarów, choć w pewnej chwili mówiono nawet o 66 mld dolarów. O determinacji niemieckiej firmy do przejęcia amerykańskiego koncernu świadczyć może to, że gdyby Bayer nie uzyskał zgody urzędów antymonopolowych na kupno, musiałby wypłacić Monsanto odszkodowanie w kwocie 2 mld dolarów.

Źródła: businessinsider.com.pl, reuters.com