Batory F1 to odmiana brokułu charakteryzująca się wysokim potencjałem plonotwórczym i jakością róży. To odmiana polecana producentom, którzy chcą uzyskać nawet dwa zbiory w ciągu roku i dwukrotnie wykorzystać to samo stanowisko. Ale ma także szereg innych zalet.
Warunki uprawy odmiany Batory F1
Uzyskanie optymalnych plonów przy uprawie brokułu Batory F1 jest najłatwiejsze po zapewnieniu roślinom odpowiednich warunków. Preferują one gleby żyzne, o dobrej strukturze i umiarkowanej wilgotności. Kluczowe znaczenie ma pH gleby o odczynie 6,0-7,0, właściwe nasłonecznienie stanowiska i jego przewiewność zmniejszająca ryzyko chorób grzybowych oraz nawadnianie – regularne podlewanie, zwłaszcza w okresach suszy pozwala roślinie na zachowanie odpowiedniego bilansu wodnego. Jednak odmiana Batory dobrze radzi sobie także na polach bez nawadniania. W nawożeniu zalecane są nawozy bogate w azot, fosfor i potas z uwzględnieniem mikroelementów.
Batory F1 jest przeznaczony na zbiór czerwcowo-lipcowy oraz jesienny – wrześniowo-październikowy. W ciągu roku można więc przeprowadzić dwukrotne nasadzenia na tym samym polu. Dobrze toleruje zwiększone zagęszczenie roślin na stanowisku, nawet do 40 000/ha.
Przewidywane plony
Odmiana Batory F1 charakteryzuje się wysokim potencjałem plonotwórczym, a odpowiednio ułożony plan zabiegów agrotechnicznych i nawożenia pozwala na uzyskanie róż wysokiej jakości. Rośliny cechuje dobre wyrównanie, a róże są twarde i zbite. Wysokość plonów jest zależna od warunków uprawy i może wynieść około 12-15 ton/ha. Po różyczkowaniu, w produkcji bez nawadniania udaje się uzyskać ok. 10-12 t/ha różyczek. Batory F1 nadaje się zarówno na świeży rynek, jak i do przemysłu.
Pielęgnacja i potencjalne choroby
W celu osiągnięcia najwyższych wyników w produkcji warto zwrócić szczególną uwagę na kilka elementów. Jednym z nich jest regularne odchwaszczanie – poprawia to kondycję roślin i ogranicza konkurencję o składniki odżywcze. Ważna jest także ochrona przed szkodnikami takimi jak głowaczek kapuściany, tantniś krzyżowieczek i mszyce. Stosowanie odpowiednich środków ochrony roślin pomaga ograniczyć ich występowanie.
Brokuł może być podatny na kiłę kapusty, szarą pleśń czy mączniaka prawdziwego. Profilaktyka obejmuje m.in. zmianowanie upraw oraz stosowanie odpowiednich fungicydów.
Batory F1 to odmiana brokułu, która może zapewnić wysokie plony i doskonałą jakość róży, pod warunkiem przestrzegania zasad prawidłowej agrotechniki. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na warunki uprawy, odpowiednie nawożenie oraz ochronę przed chorobami i szkodnikami.