W ostatnich latach na plantacjach ziemniaków coraz częściej rozwija się bagatelizowana przez wielu plantatorów alternarioza ziemniaka. Występowaniu tej choroby sprzyja ciepła i sucha pogoda, przeplatana krótkotrwałymi opadami deszczu. Rośliny, które są osłabione lub zainfekowane przez inne choroby są szczególnie podatne na infekcje powodowane przez Alternaria solani – głównego sprawcę alternariozy ziemniaka.
Skąd bierze się alternarioza ziemniaka?
Objawami alternariozy są drobne i liczne brunatne plamy o średnicy 1-5 mm lub większe brunatno-czarne o średnicy 10-20 mm. Plamy początkowo są owalne, a później z powodu ograniczenia ich przez nerwy stają się wieloboczne. Ponadto w miarę ich rozwoju pojawiają się koncentryczne pierścienie przypominające tarczę strzelniczą. Dookoła plam może być widoczna również chloroza, która jest efektem działania kwasu alternariowego. W miejscu porażenia tkanki pękają i wykruszają się. Silnie porażone liście żółkną, zasychają i przedwcześnie zamierają. Niekiedy podobne plamy występują także na łodygach. Alternarioza oprócz szkód na liściach i łodygach powoduje pogorszenie jakości bulw ziemniaków. Na powierzchni porażonych bulw powstają brunatno-sine, owalne, wgłębne, wklęsłe plamy, a porażony miąższ jest twardy, brunatny i wyraźnie odgraniczony od zdrowej części bulwy. Znaczenie alternariozy powodowanej głównie przez Alternaria solani zwiększa się w latach ciepłych, kiedy to po okresie deszczowym przychodzą ciepłe, suche i wietrzne dni. Wówczas grzyby rozprzestrzeniają się za pomocą zarodników konidialnych, które wytwarzane są w warunkach wysokiej wilgotności powietrza i sprzyjających temperatur 19-23°C. Zarodniki te przenoszone przez wiatr stanowią pierwotne i wtórne źródło infekcji. Grzyby z rodzaju Alternaria zimują w postaci grzybni i zarodników w resztkach porażonych roślin oraz grzybni w porażonych bulwach ziemniaków.
Duże zagrożenie
Główny rozwój alternariozy ziemniaka przypada w miesiącach: lipcu, sierpniu i wrześniu. Choroba ta jest wszędobylska – występuje na wielu gatunkach roślin, jak: cebula, warzywa korzeniowe, pora, ogórek, pomidora. Alternarioza jest groźna w polu podczas wegetacji roślin, ale powoduje również straty w trakcie przechowywania warzyw. Bardzo szybko potrafi zniszczyć liście ziemniaków, powodując jednocześnie obniżenie plonu bulw, a w konsekwencji również jakości. Straty plonu wywoływane przez alternariozę sięgają w Polsce do 45%, na świecie np. w Brazylii, gdzie choroba ma jeszcze korzystniejsze warunki rozwoju straty przekraczają 70%.
Czy wiesz, że… Według Euroblight Carial Star (mandipropamid + difenokonazol) jest skuteczny również przeciwko zarazie ziemniaka. Jest to pierwszy fungicyd na polskim rynku posiadającym bardzo wysoką skuteczność przeciwko zarazie ziemniaka i jednocześnie wysoką skuteczność w zwalczaniu alternariozy ziemniaka powodowanej zarówno przez Alternaria alternata jak i Alternaria solani. Pełna tabela skuteczności fungicydów dostępna jest na: www.euroblight.net. |
Autor: dr hab. Katarzyna Rębarz/Syngenta Polska
Artykuł reklamowy
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.