Alteranariozy to duża gama chorób atakujących różne gatunki roślin uprawnych. W uprawie cebuli i marchwi wymagają praktycznie corocznego zwalczania. Jeśli zabiegi przeciwko alternariozie nie zostaną wykonane w odpowiednim czasie będzie to skutkować obniżeniem plonu i jego jakości. Kiedy i jak prowadzić ochronę? Dowiecie się z tego artykułu
Alternarioza cebuli i pora (Alternaria porri)
Patogen zimuje w postaci grzybni na pozostałościach szczypioru. Zarodniki tworzą się w czasie wilgotnych nocy i okresów, w których szczypior pozostaje mokry przez ponad 12 godzin. Bardzo często choroba występująca wtórnie na liściach i pędach kwiatowych opanowanych przez inne choroby (mączniak rzekomy, szara pleśń). Grzyb może rozwijać się w temperaturze 6–32°C, ale preferuje warunki ciepłe i wilgotne (optimum 21–23°C i wilgotności powietrza 90%). Największe zagrożenie ta chorobą pojawia się zwykle w drugiej połowie lata. Grzyb rozwija się najlepiej w wilgotnych i ciepłych warunkach pogodowych, co prowadzi do porażenia liści, a częściowo także cebuli. Brzegi plam na liściach, mające kształt wydłużonego owalu, przyjmują fioletowy kolor. Porażone liście skręcają się i obumierają. Najlepszym rozwiązaniem jest zapobiegawcze stosowanie preparatu SCORPION 325 SC i. Zalecana dawka Scorpion to 1 l/ha, okres karencji dla cebuli wynosi 14 dni.
Alternarioza naci marchwi (Alternaria dauci)
Źródłem choroby są zakażone nasiona oraz porażone wysadki marchwi. Rozwojowi patogenu sprzyja wysoka temperatura i umiarkowana wilgotność powietrza. Do największych infekcji dochodzi po kilku ciepłych i deszczowych dniach jak też po intensywnym deszczowaniu plantacji.
Na liściach i ogonkach liściowych pojawiają się drobne brązowoczarne plamy, które w późniejszym okresie rozwoju choroby zlewają się ze sobą. W przypadku silnego porażenia liści następuje przedwczesne zasychanie naci i znacznie obniża się plon. Grzyb atakuje również korzenie spichrzowe powodując brunatnoczarne, suche, wklęsłe plamy w górnej ich części. Objawy te są widoczne dopiero w okresie przechowywania. Do zwalczania choroby w uprawie marchwi może być użyty SCORPION 325 SC. Zalecana dawka to 1 l/ha, okres karencji dla marchwi wynosi 14 dni.
Skutecznie zapobieganiu pojawieniu się alternariozy
Ochrona przed alternariozą powinna być prowadzona w oparciu o przebieg warunków pogodowych i związane z tym występowanie warunków sprzyjających infekcjom. W programie ochrony warto wykorzystać SCORPION 325 SC. Jest to jeden z niewielu fungicydów, który hamuje kiełkowanie zarodników oraz jednocześnie zatrzymuje już zaobserwowaną infekcję. Preparat Scorpion hamuje transport elektronów w ramach oddychania mitochondrialnego najróżniejszych patogenicznych grzybów, przez co bardzo skutecznie zabezpiecza przed dalszym rozwojem choroby.
Jak działa Scorpion?
Preparat jest szybko pobierany przez roślinę z powierzchni liści, następnie przemieszcza się systemicznie do wszystkich jej organów, co pozwala na skuteczną ochronę, niezależnie od dokładności pokrycia całej powierzchni rośliny.
Scorpion hamuje tworzenie ściany komórkowej grzybów, działając przede wszystkim na ograniczenie wzrostu i tworzenie się grzybni. Spowalnia także kiełkowanie zarodników i zatrzymuje infekcję. Dlatego właśnie można go użyć nawet po wystąpieniu pierwszych objawów choroby. Scorpion wyróżnia również działanie interwencyjne – w okresie do 2 dni po pojawieniu się infekcji, co znacznie zwiększa skuteczność preparatu w zwalczaniu szerokiej palety chorób.
Nawet jednorazowe zastosowanie preparatu Scorpion daje wyraźnie większe bezpieczeństwo i pewność, ponieważ pozwala na jednoczesne zahamowanie zaistniałej infekcji oraz – w okresie panowania warunków sprzyjających infekcji – zapobiega kolejnym.
materiał promocyjny z firmy Syngenta Polska