W dniach 23 i 24 stycznia odbyły się spotkanie w ramach Agro Akademii BASF. Pierwsze w Toruniu, drugie w Lublinie (czytaj również cz. I). Była to okazja do poznania aktualnej oferty firm oferujących środki ochrony i nawozy, jak też nasiona i rozsadę warzyw polowych.
Odmiany warzyw polowych do przetwórstwa
Mówił o nich Sławomir Mechacki z HM Clause. Poinformował zebranych słuchaczy, że odmiany w ofercie tej firmy, nim trafią do komercyjnej sprzedaży, są testowane pod kątem przydatności dla przetwórstwa. Prezentację portfolio HM Clause rozpoczął od wymienienia odmian fasoli, które nadają się do zbiorów kombajnowych. Są to takie kreacje jak Clark, Wyatt, Bowie, Caprica, Puncher czy Sundance. Wyatt jest bardzo plenna pomimo krótkiego okresu wegetacji, wynoszącego zaledwie 63 dni. Jest wczesna, ale zapewnia duże okno zbiorcze. Odmiana dobrze znosi wysokie temperatury. Strąki ciemne, nie tracą swego koloru po przerobie w zakładzie. Następcą tej odmiany w niedługim czasie może stać się odmiana Bowie. To kreacja odporna na suszę, posiadająca silny system korzeniowy. Jej okres wegetacji to 68 dni. W gronie odmian kalafiorów przydatnych do przetwórstwa Sławomir Mechacki wymienił odmianę Brigantine F1. To kreacja letnia, pozwalająca na zbiór różyczki w czerwcu i lipcu. Flirt F1 to odmiana przeznaczona do zbioru w lipcu i sierpniu. Na zbiory jesienne lepiej nadaje się odmiana Sabord F1, która daje róże o wielkości do 3 kg. Jest łatwa w różyczkowaniu ręcznym, ale jej specyfika pozwala również na różyczkowanie mechaniczne. Cechuje ją mały udział głąba. Raft F1 cechuje się krótkim okresem wegetacji. Najlepsze plony dla przemysłu daje począwszy od połowy września.
Odmiana Ardent F1 rekomendowany jest do uprawy na zbiór letni, ale udaje się także jesienią. Tworzy duże róże i daje wartościowy plon także w tym okresie. To odmiana bardzo wydajna w różyczkowaniu. W gronie wymienionych przez prelegenta warzyw znalazły się także atrakcyjne odmiany kukurydzy supersłodkiej, cukinii czy pomidora gruntowego.
Wpływ rozsady na plonowanie warzyw
Grupa Mularski dostarcza rozsady warzyw polowych już od kilku lat. W 2017 roku podmiot wyprodukował 147 mln szt. roślin, zaś wedle zamierzeń firmy rekordowym ma być 2018, kiedy produkcja ma sięgnąć poziomu 200 mln. szt. Jednym z czynników mających zagwarantować realizację tego celu jest nowoczesne usprzętowienie i infrastruktura. Siewniki są w stanie wysiać 6 tys. szt. nasion w ciągu minuty. Na wyposażeniu Grupy Mularski są dwie takie maszyny. Optymalne warunki dla kiełkowania nasion stwarzają profesjonalne kiełkowniki o regulowanej wilgotności i temperaturze. Potem trafiają do szklarni a stamtąd do hartowników. Te w sposób w pełni zautomatyzowany kontrolują położenie dachu i ścian. W przypadku zmiany pogody w ciągu zaledwie 8 minut elementy te mogą one zostać zamknięte lub otwarte, by zapewnić idealne warunki do hartowania młodych roślin przed ich wysyłką do plantatorów.
Każda taca trafiająca do nabywcy oznaczona jest przez QR code. Jego zeskanowanie pozwala na wyświetlenie wszystkich danych o tej partii rozsady potrzebnych do jej pełnej identyfikacji.Co więcej, na życzenie plantatora Grupa Mularski w oparciu o to oznaczenie jest w stanie dostarczyć warzywnikowi informacji o poszczególnych pracach i czynnościach wykonywanych na etapie produkcji rozsady. Podmiot jest w stanie przygotować rozsadę wielu gatunków warzyw, także cebuli. Nowością w ofercie Grupy Mularski jest możliwość zamawiania rozsady ziół.