Ten rok jest bardzo obfity w deszcze. Regularne opady powodują niemalże stale wysoką wilgotność powietrza co ma wpływ na dużą presję chorób grzybowych. Powoduje to, że plantacje cebuli narażone są na porażenie przez trzy najważniejsze dla tego gatunku choroby, a mianowicie: mączniaka rzekomego, alternariozę oraz Stemphyllium.
Lepiej zapobiegać
W celu zapoznania się z efektami regularnie prowadzonej ochrony cebuli przed chorobami w pierwszych dniach sierpnia odwiedziliśmy gospodarstwo Idziego Łukaszewskiego w miejscowości Kiełpiny w gminie Siedlec (woj. wielkopolskie), który cebule uprawia w tym roku na 20 ha. Ochrona fungicydowa tej plantacji rozpoczęta została od preparatu Signum 33 WG w dawce 1 kg/ha wraz z 4 kg siarczanu magnezu. Zabieg był wykonany w fazie 4-5 liści cebuli, dzięki czemu zabezpieczył plantację przed infekcją choroby jaką jest Stemphylium vesicarium. Nie przypadkowa jest faza wykonania tego zabiegu, ponieważ Stemphyllium najczęściej infekuje rośliny cebuli w fazie 4 liścia. Należy również pamiętać, że Stemphyllium dużo łatwiej kontrolować na plantacji wykonując zabieg zapobiegawczo, niż interwencyjnie gdy choroba już wystąpi na polu. Signum 33 WG zastosowany w fazie 4-5 liści powoduje bardzo dobre zabezpieczenie także przed alternariozą i mączniakiem rzekomym.
Wysoką skuteczność Signum 33 WG zawdzięcza piraklostrobinie – najnowszej dostępnej na rynku strobilurynie, oraz drugiej substancji aktywnej jaką jest boskalid.
W dalszej części sezonu na plantacji I. Łukaszewskiego stosowane były takie fungicydy jak Acrobat MZ 69 WG, Polyram 70 WG oraz Cabrio Duo 112 EC. Warto zwróci na wszechstronność produktu Cabrio Duo 112 EC i włączyć ten produkt w ochronę cebuli przed alternariozą oraz mączniakiem rzekomym, którego presja obecnie jest ogromna. Pierwszy zabieg Cabrio Duo 112 EC warto wykonać od momentu rozpoczęcia przyrostu cebul, czyli od najbardziej intensywnego wzrostu roślin. Dawka 2,5 l/ha skutecznie zapobiegnie infekcją alternariozy cebuli oraz mączniakowi rzekomemu. W przypadku silnej presji mączniaka rzekomego, po stwierdzeniu na szczypiorach mączystego nalotu do fungicydu Cabrio Duo 112 EC dodać Polyram 70 WG w dawce 1,8 kg/ha który będzie wsparciem w zwalczaniu tej choroby i spowoduje zasuszenie grzybni mączniaka.
Przygotowanie cebuli do przechowywania
Jedną z uprawianych odmiana cebuli na plantacji I. Łukaszewskiego jest Dormo F1, która jest jedną z kluczowych odmiana do przechowywania. Cebulę przeznaczoną do przechowywania należy prowadzić w najwyższej zdrowotności. Kluczowy jest także ostatni zabieg, który ma za zadanie zabezpieczenie plantacji przed chorobą przechowalniczą jaką jest zgnilizna szyjki (Botrytis aclada).
Inną chorobą z rodzaju Botrytis jest Botrytis cinerea – szara pleśń, również choroba przechowalnicza. Standardem w ochronie warzyw przeciwko szarej pleśni jest stosowanie Signum 33 WG na zakończenie ochrony swoich plantacji. Taki też zabiegi rekomendowany jest w przygotowaniu cebuli do przechowywania. W ostatnim zabiegu, który przypada na początek załamywania się szczypioru warto zastosować Signum 33 WG w dawce 1 kg/ha w celu zachowania wysokiej zdrowotności plantacji oraz ograniczeniu występowania zgnilizny szyjki podczas przechowywania.
W ochronie cebuli pamiętajmy o takich elementach jak przemienne stosowanie substancji aktywnych, dodawanie adiuwantów oraz precyzyjne wykonanie zabiegu – czyli dokładnie pokrycie pionowo ustawionego szczypioru cebuli.
Materiał reklamowy