Marchew z siewu lipcowego o 90-dniowym okresie wegetacji uprawiana na jesienny zbiór to pomysł Mateusza Kuca z miejscowości Wielkanoc w pobliżu Gołczy, w woj. małopolskim. Jego gospodarstwo odwiedziłam w pierwszych dniach listopada w towarzystwie Piotra Różańskiego z firmy Hazera.
Marchew z lipcowego siewu
W gospodarstwie Mateusza Kuca uprawia się głównie warzywa korzeniowe. W przypadku marchwi znaczący udział w uprawie zajmują odmiany z firmy Hazery. Ten rok z uwagi na dużą ilość opadów deszczu jaka występowała w tym regionie sprzyjał uprawie marchwi. Jak informuje P. Różański, popyt na nasiona odmian marchwi z ich firmy rośnie, co przekłada się na deficyt nasion niektórych odmian. Dlatego decyzji o zakupie nasion konkretnej odmiany nie warto odkładać na ostatnią chwilę. Jak informuje specjalista z firmy Hazera, jedną z takich odmian jest np. Speedo F1. Plantatorzy cenią ją nie tylko za jakość plonu, ale i bardzo dobry smak, co przekłada się na dobrą sprzedaż tego warzywa.
Tą też odmianę w swoim gospodarstwie uprawia M. Kuc. W tym roku zdecydował się na jej uprawę nie tylko w terminie wiosennym na wczesny zbiór, ale również na letni termin siewu z przeznaczeniem plonu na sprzedaż w listopadzie oraz do przechowywania. Jak informował przedstawiciel firmy Hazera, posiadanie korzeni tej konkretnej odmiany marchwi w drugiej połowie roku podyktowane jest oczekiwaniami odbiorców marchwi z tego gospodarstwa.
Więcej o uprawie odmiany Speedo F1 na zbiór jesienny w materiale filmowym:
Odmiany marchwi również do przechowywania
Spotkanie z P. Różańskim było również okazją do porozmawiania o sytuacji na rynku marchwi. W jego ocenie numerem jeden jeśli chodzi o marchwiane odmiany z portfolio Hazery jest cały czas Volcano F1. Wyróżnia się bardzo wysokim plonem, odpornością na choroby i długim okresem przechowywania. Dobrze sprawdza się w krajowych gospodarstwach warzywniczych, w których wysiewy nasion tej odmiany mają miejsce już w kwietniu. Wtedy też w glebie jest dużo wilgoci potrzebnej do dobrych wschodów – ocenia P. Różański.
Siła kiełkowania Volcano F1 jest wysoka. Długi okres wegetacji (150 dni) pozwala uzyskać dobrej jakości i wielkości plon. Odmiana ta do zbioru nadaje się od października do listopada. Wtedy też jest zbierana jako ostatnia z odmian z portfolio Hazery. Jest wtedy już w pełni dojrzała, ma właściwy dla siebie kształt. Dobrze się przechowuje. W handlu ładnie wygląda, ma gładką i błyszczącą skórkę. Odmiana ta nie przerasta, nawet pozostawiona w polu dłużej niż wymagany dla niej 150-dniowy okres wegetacji.
‘Volcano’ odgrywa dużą rolę również w przemyśle, gdzie dobrze się sprawdza w produkcji na plastry. Wyróżnia się wysoką zawartością karotenoidów, takich jak alfa- i beta-karoten. Akceptowana jest również przez suszarnie. Uzyskiwany plon z 1 ha często przekracza 100 ton. Polscy rolnicy najczęściej wydłużają okres wegetacji, co skutkuje przerośnięciem marchwi, która traci cenione walory konsumpcyjne, ale przede wszystkim zanikają wartościowe składniki pokarmowe – tłumaczy Piotr Różański. Dlatego nawet, jeśli można przetrzymać tę lub inną odmianę w polu, to lepiej tego nie robić.
W ocenie P. Różańskiego wartą uwagi odmianą jest również Polydor F1 o 130-dniowym okresie wegetacji. Jego korzeń ma długości około 20 cm i gładką fakturę. Posiada dobre zdolności przechowalnicze, łatwo się myje, odznacza się również wyjątkowymi walorami smakowymi. Szybko rośnie popularność tej odmiany i powiększa się grono zadowolonych producentów uprawiających odmianę Polydor F1 – dodaje P. Różański.
Więcej o odmianach marchwi w materiale: