W projekcie użyjemy kilku odmian ogórków, takich jak Zefir, Lokata, Ikar, Portal i Apollo. Każda z tych odmian ma swoje właściwości i cechy, które sprawiają, że są odpowiednie do różnych zastosowań, od kiszenia po konserwowanie czy rynek świeży. Więcej o wybranych odmianach ogórków i założeniach projektu w rozmowie Mateusza Włodarczyka i Dariusza Kacprzaka z PNOS Ożarów Mazowiecki.

Technologia uprawy ogórka

W tym roku zmieni się nieco technologia uprawy ogórków. Będą rosły na zagonach wyściółkowanych folią biodegradowalną z firmy Agrimpex. Zagony będą uformowane tak by odstępy między nimi wynosiły  1,80 m od osi do osi. Otwory na rośliny będą co 25 cm. W tym roku nie robimy rozsady ogórka, tylko będziemy wysiewać go bezpośrednio do gleby, po 2 nasiona w jeden otwór. To zapewni nam 8 roślin na 1 mb zagonu – wyjaśnia Mateusz Włodarczyk, właściciel gospodarstwa w Hornigach. To właśnie tam realizowany jest już kolejny sezon projekt 100 ton ogórków z hektara.

Nawożenie ogórków i biostymulacja

Nawożenie zapewni firma Yara Poland i będzie ono oparte zarówno na nawożeniu posypowym przed siewem oraz fertygacji w dalszej części sezonu. Firma Ascrop, zadba z kolei o stymulację i odpowiedni wigor roślin.

Nasiona odmian ogórków wybranych do projektu 100 ton ogórków z hektara – edycja 2024

Wybrane odmiany ogórków z przewaga kwiatów żeńskich

Do projektu wybraliśmy odmiany z tak zwaną przewagą kwiatów żeńskich. Odmiany te przeznaczone są przede wszystkim do kiszenia, również pod wszelkiego typu konserwowanie, czy na świeży rynek. Odmiany grubobrodawkowe. Jeśli chodzi o kolor zieleni, jaśniejsze do ciemniejszego. Podstawową odmianą, którą chcemy tu przede wszystkim sprawdzić jest odmiana Zefir F1. Jest to mieszaniec z przewagą kwiatów żeńskich, wczesny do bardzo długiego zakiszania. Kolejne odmiany to Lokata, Ikar, Portal i Apollo – informuje Dariusz Kacprzak z PNOS Ożarów Mazowiecki.

Osiągnięcie założeń, czyli 100 ton ogórków z hektara wymaga starannego planowania, właściwej technologii uprawy i odpowiedniej opieki nad roślinami. Czy nam się to uda w sezonie 2024? Zapraszamy do  śledzenia naszego projektu, gdzie na bieżąco będziemy relacjonować kolejne etapy uprawy ogórków – od siewu nasion, aż po zbiór ostatnich ogórków.