W Polsce rolnictwo od wielu lat pozostaje jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Produkty rolne, takie jak zboża, owoce czy warzywa trafiają już nie tylko do polskich sklepów, ale są coraz chętniej kupowane przez zagraniczne firmy. Sprzyjają temu ciągły rozwój technologii uprawnych, a także liczne dotacje rządowe. To właśnie dzięki powyższym czynnikom farmy mogą stawać się coraz większe i znacznie zwiększyć swoją produkcję. Warto więc przyjrzeć się 10 największym gospodarstwom rolnym w Polsce.
10 największych gospodarstw rolnych w Polsce
Nie jest żadną tajemnicą, że w zdecydowanej większości grunty w Polsce znajdują się pod kontrolą spółek. W tej kategorii największe gospodarstwo rolne należy do Agrofirmy Witkowo S.A. Ta zlokalizowana w Wielkopolsce firma zajmuje imponujące połacie ziemi i zajmuje się głównie uprawą zbóż, roślin oleistych oraz strączkowych. Witkowo słynie również z nowoczesnych technologii, dzięki czemu jest jednym z liderów polskiego rolnictwa.
Grupa Laskopol S.A. to niezwykle znane gospodarstwo z województwa łódzkiego, które zajmuje się przede wszystkim uprawą ziemniaków. Spółka ta znana jest nie tylko z rozległych pól uprawnych, ale również z innowacyjnego podejścia do ochrony środowiska.
Na kolejnym miejscu znajduje się spółka PHZ BWA Sp. z o.o., która specjalizuje się w produkcji roślin pastewnych oraz ziemniaków. Gospodarstwo to stanowi połączenie wielkiego obiektu z nowoczesnym podejściem, co odpowiada duchowi współczesnego rolnictwa.
PBG Domaradzice to jeden z największych producentów roślin oleistych w Polsce. Gospodarstwo to, położone na Opolszczyźnie, łączy w sobie tradycję z nowoczesnością.
Piątym największym gospodarstwem w Polsce jest Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna w Pawłowicach w województwie małopolskim. Specjalizuje się w hodowli zwierząt, a także uprawie roślin oleistych oraz strączkowych.
Zespół Rolniczy Nowiny, położony w województwie podkarpackim, uplasował się na 6 miejscu. Jego specjalizacja to uprawa zbóż, roślin strączkowych oraz warzyw.
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Chodów-Broniszewice jest położona w województwie łódzkim. Niezwykle duże połacie gruntów rolnych to efekt gospodarnego zarządzania oraz wieloletniej tradycji.
Na kolejnym miejscu znalazło się gospodarstwo należące do spółki Agro Handel Wiatracznica z województwa mazowieckiego. Oprócz tradycyjnej uprawy roślin miejsce to prowadzi również chów zwierząt.
Rolnicza Spółdzielnia Produkcyjna Sieroszowice to gospodarstwo z Dolnego Śląska, które opiera się na nowoczesnym podejściu do rolnictwa. Uprawia się tu rośliny pastewne, a także hoduje zwierzęta.
Największe gospodarstwo rolne w Polsce
Największym gospodarstwem rolnym zarządzanym przez jednego właściciela, a nie przez spółkę, jest bez wątpienia to prowadzone przez braci Romanowskich z Bartoszyc. Jeszcze w 1978 roku należało do nich jedynie pół hektara ziemi. Obecnie gospodarstwo to zajmuje aż 12 tysięcy hektarów.
Oprócz typowej produkcji rolnej na terenie gospodarstwa można znaleźć młyny, tartaki, stadninę, a nawet stację benzynową, hotel czy pensjonat.